Zakłady na Youtube i Netflix sposobem na lockdown?

Chociaż perspektywa powrotu piłkarskich rozgrywek ligowych w Europie i Azji wydaje się być coraz bliższa firmy bukmacherskie przez okres zawieszenia lub odwołania praktycznie wszystkich wydarzeń sportowych są zmuszone do zapełniania swojej oferty alternatywnymi propozycjami. Niektóre z nich mocniej postawiły na zakłady dotyczące programów telewizyjnych/internetowych, reality show lub seriali.

Jednym z takich przypadków jest m.in. bukmacher Paddy Power, który w ostatnim czasie na rynku brytyjskim mocno promuje swoją ofertę na kolejne propozycje umieszczanie na platformie Netflix. Przedstawiciele firmy zwracają uwagę przede wszystkim na rywalizację dotyczącą oglądalności programów randkowych typu „Too Hot to Handle” i „Love Island” prognozując, że może to być jeden z najchętniej obstawianych rynków zakładów specjalnych w okresie lockdownu.

Na polskim rynku w ostatnim czasie zaczęto coraz częściej oferować zakłady dotyczące wyświetleń, subskrypcji i różnego rodzaju zdarzeń na kanałach Youtube. Pod koniec ubiegłego roku z szeroką ofertą w tym obszarze pokazała się firma LV BET, która zaproponowała szereg zakładów uwzględniających czołowych twórców na Youtube. Od kilku tygodni popularne stało się prezentowanie kursów dotyczących Kanału Sportowego, projektu internetowego autorstwa Mateusza Borka, Tomasza Smokowskiego, Michała Pola i Krzysztofa Stanowskiego. Chociaż Kanał Sportowy ma tylko jednego sponsora bukmacherskiego to firmy wyczuły, że część odbiorców programu to klienci stosunkowo świadomi z uwagi na częste prezentowanie marki E-toto od strony reklamowej. W ofercie zatem zaczęły pojawiać się zakłady dotyczące liczby wyświetleń poszczególnych odcinków programu, maksymalnej liczby osób oglądających na żywo, czy też konkretnych czynności, które miałyby zostać wykonane przez uczestników. Spotkało się to z komentarzem Krzysztofa Stanowskiego:

„W imieniu Kanału Sportowego proszę bukmacherów o niewstawianie zakładów dotyczących naszych produkcji. Ma to dla nas negatywne konsekwencje i nie życzymy sobie tego. W razie dalszego wstawiania takich zakładów, będziemy zmuszeni je sabotować.”

Oferty tego typu na zakłady związane z serialami, czy produkcjami telewizyjnymi/internetowymi zawsze traktowało się bardziej jako ciekawostkę z uwagi na dużą szansę zmanipulowania wyniku. W przypadku filmu, czy serialu część osób zna już rozstrzygnięcia, choć jest to bardzo wąska grupa. Niemniej jednak pojawiające się spoilery pozwalają graczom na znaczne zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia. Przy wszelkich zakładach dotyczących produkcji Youtube należy pamiętać o stosunkowo łatwej możliwości kupienia sztucznego ruchu lub wzajemnego krosowania kanałów tylko w celu uzyskania określonej liczby statystyk. Kluczem jest zastosowanie odpowiedniego limitowania zakładów oraz bieżące wychwytywanie wszelkiej podejrzanej aktywności dotyczącej przedmiotu zakładu. Trzeba też pamiętać, że kilka firm na rynku polskim już się na tym przejechało i nieco sparzyło do tego typu ofert o wysokim ryzyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.