Cyberpunk 2077, niby świetna, ale…

Od czasu premiery było jasne, że Cyberpunk 2077 nigdy nie sprosta gigantycznemu poziomowi zainteresowania w środowisku graczy, niezależnie od tego, jak oceniony został ostateczny produkt. Pomimo całej przyjemności, jaką można czerpać z tej gry, byłoby nieodpowiednie, gdyby nie zająć się jej wadami i wszystkimi niespełnionymi obietnicami złożonymi przez twórców w CD Projekt. Mimo że gra jest niesamowicie wciągająca, ma też swoje znaczące niedociągnięcia. Jeśli przeszkadzają Ci mankamenty gry, o których piszemy niżej, zawsze możesz spróbować swoich sił w grach internetowych.  Cyberpunk 2077 znalazł wielu odbiorców, ale nie można oprzeć się wrażeniu, że mimo świetnej fabuły, wiele jeszcze brakuje do tego, żeby gra stała się bestsellerem i zapamiętanym przez graczy tytułem na lata.

Gra pod wieloma względami wyśmienita

Cyberpunk 2077 jest doświadczeniem fabularnym, jednym z jego głównych celów jest wcielenie gracza w fikcyjnej postaci i stopniowe obserwowanie jej charakteryzacji poprzez wybory i konstruktywne podejmowanie decyzji. Niestety, gra wypada słabo w tym aspekcie. Zanim jednak przejdziemy do drobiazgowych błędów Cyberpunk 2077, należy wspomnieć o jej pozytywnej strony, ponieważ jest też wiele aspektów w grze, które bardzo podobają się odbiorcom. Zapewniają chwile, które wciąż z nimi pozostają. Narracja Cyberpunk 2077 to doświadczenie napędzane wyłącznie przez interaktywne postacie poboczne, które spotyka się podczas postępów w kampanii — każda z nich ma swoją indywidualną fabułę, która jest dalej rozszerzana z każdą kolejną misją. Te mocno fabularne cele poboczne są powszechnie uważane za najlepszy aspekt Cyberpunk 2077.

Przez większość rozgrywek uznanie graczy zyskały powolne, oparte na dialogach, definiujące postacie przygody. W połączeniu ze świetnym aktorstwem głosowym i realistycznymi animacjami twarzy postacie są mniej, jak cyfrowe marionetki, a bardziej, jak wirtualni towarzysze.

W grze występuje również jeden z najlepszych NPC gier wideo (niegrywalnych postaci) pokolenia: Panam Palmer — nomada, którego charyzmatyczna, a czasem dramatyczna osobowość, rozwija się w potencjał romantycznej relacji z bohaterem. Kontynuowanie tego romansu lub po prostu rozwijanie bliskiej więzi z Panamem może również odblokować najbardziej satysfakcjonujące zakończenie gry. Niedopowiedzeniem byłoby stwierdzenie, że Cyberpunk 2077 ma jedne z najbardziej pamiętnych postaci w każdej grze wideo. Zgodzić się można, że CyberPunk 2077 ogromny potencjał i że gra przetrwa próbę czasu.

Ogólna długość kampanii dla jednego gracza w Cyberpunk 2077 została drastycznie skrócona z powodu raportów CDPR wskazujących, że prawie połowa fanów Wiedźmina 3 ledwo dotarła do końca. Biorąc pod uwagę niezmiennie wysoką jakość misji pobocznych i mnóstwo satysfakcjonujących eksploracji otwartego świata, można stwierdzić, że dobrze się stało, iż CD Projekt zdecydowało się skupić bardziej na tych aspektach, a nie na bezsensownym rozciąganiu głównej kampanii. Odczucie bycia w świecie Cyberpunk i chodzenie po ulicach przyszłości, naprawdę zapierają dech w piersiach, bo futurystyczny świat wygląda bardzo ciekawie.

Night City jest piękne, tętniące życiem i pełne futurystycznej infrastruktury, której można oczekiwać, być może w roku 2077. Nigdy wcześniej otwarty świat nie sprawiał, że gracz czuje się jak tak nieistotny owad, przyćmiony wielkość ogromnego świata, w którym korporacje kontrolują życie, śmierć i wszystko pomiędzy nimi. W związku z powyższym należy wskazać główne zalety gry:

  1. niezrównana jakość wizualna;
  2. ogromny pejzaż miejski z otwartym światem;
  3. realistyczne modele postaci i animacja;
  4. doskonałe aktorstwo głosowe;
  5. angażująca kampania i wątki poboczne.

Jednak gra ma też swoje wady, niestety. Jeśli chodzi o dostarczanie solidnej mechaniki RPG (gry fabularnej), jak wspomniano na początku, tego brakuje w Cyberpunk 2077, ponieważ wybory dialogowe mają niewielkie lub żadne rzeczywiste konsekwencje w grze — często dając iluzję wyboru graczom i nakłaniają ich do myślenia o każdej decyzji i myśleniu o tym, czy ma ona rzeczywiste znaczenie na dłuższą metę.

Teraz docieramy do sedna problemu. Cyberpunk 2077 w obecnym stanie to uporządkowany bałagan, z grą zawieszającą się kilka razy podczas jednej rozgrywki na PlayStation 5. Gra, która walczy o utrzymanie stabilnej liczby klatek na sekundę, powoduje problemy z opóźnieniami i zawieszaniem się. Od całkowicie zepsutej sztucznej inteligencji pieszych i policji, które losowo pojawiają się z powietrza, po losowo wyskakujące tekstury, które pojawiają się w kluczowych momentach fabularnych, wreszcie kilka błędów misji, które wymagają ponownego uruchomienia punktu kontrolnego, aby kontynuować swoją rozgrywkę. Wszystko to sprawia, że mimo wielu plusów, zaangażowanie i satysfakcja gry nieco się zmniejszają. To znaczące i zauważalne problemy, które dodatkowo przerywają immersję, gdy zdajemy sobie sprawę, że nie jest to gra, którą CDPR obiecało nam osiem lat temu. Gra została wydana z nadmierną reakcją społeczności graczy. Zmusili oni PlayStation do usunięcia gry ze sklepu internetowego, a ta z kolei zmusiła CDPR do publicznych przeprosin, mając nadzieję na utrzymanie bazy graczy. Szczególnie bolesne w tej sytuacji jest to, że pod tymi wszystkimi problemami Cyberpunk 2077 jest naprawdę niezwykłym kawałkiem opowieści, który jest obecnie przyćmiony przez jego technicznie niechlujny stan. Główne wady gry to:

  1. Szalejące, przerywające grę błędy;
  2. Niska wydajność na wszystkich komputerach oprócz sprzętu wysokiej klasy;
  3. Zepsuta sztuczna inteligencja;
  4. Brakujące funkcje.

Cyberpunk 2077 kontra Assassin’s Creed: Valhalla

Assassin’s Creed: Valhalla, choć bardzo różne pod względem scenerii, tonu i perspektywy rozgrywki, jest podobnie rozległym otwartym światem, który wystartował niedługo przed Cyberpunk 2077, a gracze są podzieleni czy aby poświęcić sto lub więcej godzin na te gry. Valhalla jest znacznie bardziej dopracowanym i kompletnym doświadczeniem. Ponadto, podczas gdy dystopia Night City może być uciążliwym środowiskiem do spędzenia wielu godzin na eksploracji, zielone wzgórza Anglii w Assassin’s Creed: Valhalla oferują niesamowite wrażenia. Nie sposób też uniknąć porównań do Grand Theft Auto, do którego Cyberpunk 2077 pod wieloma względami przypomina bardziej niż powierzchownie. Jeśli spojrzeć na te gry bliżej, Cyberpunk gra jak mocno zmodyfikowane GTA V z mniejszą dawką humoru, większą liczbą błędów i gorszą mechaniką jazdy.

Grać, czy nie grać

Po doczekaniu się dużych poprawek i aktualizacji, które pomogą poprawić wrażenia z gry, pozostaje mieć nadzieję, że jest to początek zmiany wizerunku gry Cyberpunk 2077 i jej twórców z CDPR. Z niecierpliwością czekać pozostaje na powrót na pełne przestępczości ulice Night City w niedalekiej przyszłości. Gra RPG z otwartym światem o ogromnym potencjale, niestety niekompletna i niedopracowana. Cyberpunk 2077 ma ogromny potencjał, ale wystartował na długo przed ukończeniem, a rezultatem jest głęboko sprzeczne doświadczenie. Błędy przełomowe, problemy z wydajnością, brakujące funkcje i wysokie wymagania sprzętowe sprawiają, że trudno go polecić, ale w tym też tkwi sedno czegoś wspaniałego. Możesz cieszyć się setkami godzin gry, jeśli potrafisz zmniejszyć trochę swoje oczekiwania i wykazać się dużą dozą cierpliwości.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *