#PogońZaPrzyszłością – spełnij sportowe marzenia dzieci z Ukrainy

Dokładnie sto lat temu piłkarze Pogoni Lwów sięgnęli po pierwsze piłkarskie mistrzostwo Polski, które rozpoczęło serię spektakularnych sukcesów, czyniących klub z Kresów najsilniejszą przedwojenną drużyną. Dziś reaktywowana Pogoń Lwów marzy o nawiązaniu do dawnych tradycji i szkolenia piłkarzy dla reprezentacji Polski i Ukrainy. Przede wszystkim jednak chce pomóc dzieciom, w tym uchodźcom z terenów dotkniętych rosyjską napaścią, w spełnianiu sportowych marzeń.

Bracia Kucharowie, bramkarz Spirydion Albański, Michał Matyas – to tylko początek długiej wyliczanki graczy Pogoni Lwów, którzy przed II wojną światową stanowili o sile sportu w II Rzeczpospolitej. Ta piękna historia rozpoczęła się we lwowskim gimnazjum nr 4 już w 1904 roku. 22 października 1922 roku to pierwsze mistrzostwo Polski, wywalczone po pokonaniu po dramatycznym dwumeczu Warty Poznań. W Wielkopolsce było 1:1, a we Lwowie swój koncert zagrał Wacław Kuchar, którego hattrick dał zwycięstwo 4:3 i historyczny tytuł dla Pogoni. To był początek długiej listy sukcesów, która uczyniła z lwowskiej drużyny ogólnopolską potęgę. Ale marzeniem organizatorów akcji #PogońZaPrzyszłością jest, żeby dziś przeszłość zagrała dla PRZYSZŁOŚCI.

„Jesteśmy dumni z historii i chcemy, żeby reaktywowana Pogoń Lwów potrafiła nawiązać do dawnych sukcesów. Do tego potrzebne jest jednak wsparcie, które w całości będzie przeznaczone na szkolenie młodzieży. Oprócz dzieci ze lwowskich szkół z polskim językiem wykładowym, do naszego klubu zgłosiło się wiele młodych osób z terenów dotkniętych rosyjską napaścią, które marzą o kontynuowaniu piłkarskiej przygody i spełnianiu marzeń na boisku. Na Lwów też spadają bomby, czasem treningi są przerywane, z uwagi na alarmowe syreny, nieraz brakuje prądu czy internetu. Nie poddamy się jednak barbarzyńcom, pokażemy, że futbol kształtuje niezłomne charaktery. Do tego potrzebujemy jednak Waszego wsparcia!”

– apeluje Marek Horbań, prezes reaktywowanej w 2009 roku Pogoni Lwów.

ZBIÓRKĘ ZNAJDĄ PAŃSTWO POD TYM LINKIEM.

https://zrzutka.pl/z/pogonzaprzyszloscia

Kluczowy cel, na który będą przeznaczone pieniądze, to organizacja wielkiego Turnieju Przyjaźni dla dzieci z Polski i Ukrainy, w tym z terenów najbardziej dotkniętych przez wojnę. Turniej ze względów bezpieczeństwa odbędzie się w Polsce. 100-lecie pierwszego mistrzostwa Pogoni ma stać się przyczynkiem do zacieśniania przyjaźni pomiędzy narodami, które jeszcze bardziej zbliżyła rosyjska agresja. Wsparcie finansowe jest również potrzebne do rozszerzenia szkolenia młodzieży, zakupu niezbędnego sprzętu, rozwijania klubowej akademii i spełniania piłkarskich marzeń. Czy Pogoń znów, jak przed II Wojną Światową będzie szkoliła reprezentantów Polski? A może Ukrainy?

Do akcji na rzecz młodzieży zainspirowała Pogoń Lwów agencja marketingu sportowego Arskom, która w tym roku obchodzi swoje 10. urodziny. Jubileusze połączyły obie strony w chęci wspólnego działania, które pozostawi dobry ślad na przyszłość. Organizatorzy traktują sport nie tylko jako zabawę, ale też nośnik wartości, wśród których jest też potrzeba niesienia pomocy.

„Do wspólnej akcji zaangażowaliśmy Kanał Sportowy i jego właścicieli, Footroll, Tomka Ćwiąkałę, Andrzeja Twarowskiego, Sebastiana Milę, Mateusza Święcickiego, Filipa Kapicę i wielu innych szanowanych sportowych twórców. Nikogo nie trzeba było dwa razy namawiać. Mam nadzieję, że wspólnie spotkamy się na Turnieju Przyjaźni. Arskom w tym roku obchodzi skromne, bo 10. urodziny, to nic w porównaniu z historią i tradycją Pogoni Lwów. Postanowiliśmy, że przy okazji naszego święta chcemy zainicjować i wesprzeć piękną akcję”

– tłumaczy ideę akcji #PogońZaPrzyszłością prezes Arskomu Rafał Romaniuk.

Śledź akcję #PogońZaPrzyszłością w mediach społecznościowych i pomóż spełnić sportowe marzenia dzieciaków, które codziennie drżą przed rosyjskimi bombami spadającymi w Ukrainie.

Zapraszamy do wsparcia naszej akcji również partnerów biznesowych, każda pomoc jest potrzebna. Sprzęt sportowy, kosiarka do trawy, która pomoże nam doprowadzić do ładu zaniedbane, historyczne boiska, napoje dla młodych graczy i wiele, wiele innych. Jeżeli Twoja firma chce zaangażować się we wsparcie finansowe lub sprzętowe klubu, który kontynuuje tradycje najsilniejszej przedwojennej drużyny Polski, napisz maila na adres [email protected].

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *