Branża bukmacherska zadowolona z nowych przepisów

Prezydent podpisał ustawę hazardową, która ma ograniczyć szarą strefę. Branża bukmacherska jest zadowolona z nowych przepisów.

(…) Nowe prawo reguluje też hazard w sieci. Ustawa przewiduje możliwość blokowania dostępu do nielegalnych stron internetowych oraz utrudnianie wykonywania płatności na rzecz podmiotów oferujących nielegalne gry hazardowe w internecie. Szef MF ma ponadto prowadzić rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą. Każdy, kto będzie chciał wejść na taką domenę, będzie od razu przekierowywany na stronę MF i uzyska informację, że to domena nielegalna.

Dokument wprowadza też mechanizmy weryfikacji wieku gracza oraz obowiązek rejestracji graczy. Gracze będą mogli kontrolować swoją aktywność. Ma to umożliwić ochronę osób małoletnich i ludzi mających skłonność do uzależnień. Utworzony zostanie Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, finansowany z wpływów z automatów objętych monopolem.

Z zapisów dotyczących zwłaszcza blokowania stron nielegalnych operatorów zadowoleni są zarejestrowani w Polsce bukmacherzy. W tej branży 90 proc. obrotu przechodzi przez nielicencjonowane zagraniczne podmioty.

Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (SPiPFB) z nadzieją odnotowało zakończenie procesu legislacyjnego nowelizacji ustawy hazardowej.

Podpis Prezydenta RP pod ustawą daje realną szansę na naprawę rynku zakładów wzajemnych w Polsce, który zdominowany jest przed podmioty działające nielegalnie – uważa Marta Kostka, prezes SPiPFB.

Zaznacza jednak, ze obecnie kluczową kwestią pozostaje efektywne wdrożenie i przestrzeganie nowych przepisów prawnych, które wejdą w życie w 2017 roku. Jej zdaniem realizacja intencji ustawodawcy możliwa będzie wyłącznie wtedy, gdy organy państwa opracują i zaimplementują sprawne narzędzia pozwalające na pełną egzekucję prawa.

Ograniczanie działalności nielegalnych operatorów wymagać będzie determinacji oraz zdecydowanych działań ze strony Państwa Polskiego. Stanowczość w prawidłowym wdrażaniu nowego prawa ma szczególne znaczenie w świetle informacji sugerujących, że blokowanie stron nielegalnych operatorów i płatności – wprowadzone ustawą – mogą okazać się nieskuteczne – wskazuje Kostka.

SPiPFB, jako reprezentant niemal całej legalnej części rynku, wyraża gotowość do wsparcia działań organów Państwa Polskiego w opracowaniu mechanizmów i narzędzi pozwalających na jak najskuteczniejszą egzekucję nowego prawa. Tak aby w efekcie zyskał budżet państwa, polski sport, obywatele, a także legalny, uczciwy biznes – zapewnia przedstawicielka branży bukmacherskiej.

Pełny tekst na rp.pl

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *