Ustawa hazardowa jeszcze raz do zmiany?

ustawa hazardowa

Choć prezydent dopiero co podpisał nowelizację ustawy hazardowej, to bukmacherzy stawiają na dalsze zmiany w przepisach. Najważniejsza dla nich to obniżenie podatku od gier.

Bez tej zmiany mało prawdopodobne, by w Polsce pojawili się duzi gracze, którzy dziś oferują Polakom zakłady niezgodnie z prawem. Na razie cieszą się rodzime firmy. Dla nich najważniejsze jest blokowanie stron nielegalnej, zagranicznej konkurencji.

1 kwietnia wejdzie w życie znowelizowana ustawa hazardowa. Najważniejsza zmiana z punktu widzenia bukmacherów to blokada stron niezarejestrowanych w Polsce serwisów oraz płatności internetowych do takich firm.

– Już dziś można blokować strony internetowe nielegalnych bukmacherów, ale prawo nie działa. Było dotąd tylko teoretyczne. Liczymy na to, że teraz tak nie będzie – mówi WP money Mateusz Juroszek, prezes polskiej firmy bukmacherskiej STS.

Jak dodaje, rząd „sprytnie to sobie wymyślił”. Ministerstwo Finansów ma stworzyć „Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą”. Dostawca internetu, który nie zablokuje w 48 godzin strony, która się w nim znajdzie, narażać będzie się na kary sięgające nawet 0,5 mln zł.

Nielegalne przelewy do bukmacherów mogą kosztować ćwierć miliona złotych. Banki już się do nich szykują. Jak pisaliśmy, przed przelewami pieniędzy do zagranicznych bukmacherów ostrzegał ostatnio PKO BP. Większym problemem byłoby jednak odcięcie zagranicznych serwisów od firm-pośredników takich jak Skrill czy Przelewy24. Przepisy o blokowaniu mają wejść w życie nieco później niż sama ustawa, bo 1 lipca.

– Nie wierzę, że to będzie magiczna data i nielegalny hazard zniknie w tym dniu z sieci. Na to potrzeba czasu. Jeśli przepisy będą skutecznie egzekwowana przez odpowiednie organy, to budżet państwa i legalne firmy powinny zauważyć już jesienią pierwsze efekty nowego prawodawstwa – mówi Juroszek.

Więcej czytaj na: e-play.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.