50 najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie

Magazyn „Forbes” wraz z firmą Pentagon Research opracował ranking „50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie” w 2020 roku.

Na czele zestawienia znalazł się tym razem Robert Lewandowski, najlepszy piłkarz i napastnik sezonu UEFA 2019/20, zawodnik Bayernu Monachium i kapitan reprezentacji Polski. „Lewy” o jedną lokatę wyprzedził obrońcę tytułu – Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka. Trzecie miejsce na podium zajął zaś Czesław Lang, organizator Tour de Pologne. W prestiżowym zestawieniu znaleźli się także inni reprezentanci Polski, działacze PZPN, partnerzy oraz sponsorzy federacji i drużyny narodowej.

Ranking „50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie” to wspólna inicjatywa miesięcznika „Forbes” i firmy Pentagon Research. Przygotowywane od 2015 roku zestawienie jest próbą oceny rynku sportowego oraz najważniejszych osób, które go tworzą (sportowców, trenerów, działaczy sportowych, przedsiębiorców, sponsorów czy dziennikarzy sportowych).

Ranking powstaje w oparciu o badania rozpoznawalności, medialności oraz wizerunku osób związanych z polskim sportem, a także na bazie oceny dokonywanej przez kapitułę ekspercką – w jej skład wchodzą m.in. specjaliści ds. marketingu sportowego, akademicy zajmujący się problematyką sportową, przedsiębiorcy i menedżerowie, a także byli sportowcy.

Pierwszą edycję rankingu 50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie wygrał Robert Lewandowski , piłkarz Bayernu Monachium i kapitan reprezentacji Polski. W kolejnych latach (2016–2019) zwyciężał prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek . Teraz na czele zestawienia, po wspaniałym sezonie zakończonym przede wszystkim zdobyciem elitarnej Ligi Mistrzów i Superpucharu Europy , ponownie znalazł się Lewandowski .

Na 39. miejscu w rankingu znalazł się także Maciej Sawicki, Sekretarz Generalny PZPN , który był również jednym z prelegentów w dyskusji na temat roli sportu i sponsoringu sportowego w dobie koronawirusa.

Nie zabrakło także elit z branży hazardowej. Najwyżej rozstawiony jest Olgierd Cieślik, Prezes Totalizatora Sportowego, który w debiucie zajął mocną 11 pozycję.

Z kolei właściciel STS-u Mateusz Juroszek został sklasyfikowany na 19 pozycji w rankingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.