Właściciele STS na zakupach w Szwecji

Czołowy polski bukmacher znalazł się na celowniku inwestorów. Ale kierujący spółką Mateusz Juroszek chce pozostawić biznes w rodzinie. W jej rozwoju pomoże notowana na giełdzie w Sztokholmie duńska firma, w którą właśnie zainwestował.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, spółka powiązana z STS kupiła pakiet akcji Better Collective (BC), dewelopera internetowych serwisów o tematyce hazardowej. Po co wam ta inwestycja?

Mateusz Juroszek: Z firmą BC współpracujemy od kilku lat. Uważam, że będzie to niezwykle perspektywiczna inwestycja. Dziś wycena BC sięga ponad 320 mln euro, a będzie znacznie wyższa. Inwestycja ma kilka zalet. Po pierwsze, ja tę branżę i model biznesowy, w którym działa BC, bardzo dobrze znam, a wielu analityków i inwestorów – nie. To sprawia, że potrafię lepiej wycenić BC niż oni. Po drugie, większa inwestycja w spółkę i chęć zwiększania zaangażowania przyczyni się do tego, że współpraca z nią na wielu rynkach będzie jeszcze lepsza. I wreszcie po trzecie, jestem przekonany, że ta inwestycja może nam dać bardzo dobrą ekspozycję na rynek w USA i Ameryce Płd.

Co to właściwie za rodzaj biznesu?

Spółka BC, która od ub.r. jest notowana na szwedzkiej giełdzie Nasdaq, została założona kilkanaście lat temu przez dwóch Duńczyków. Zbudowali wówczas stronę Bettingexpert.com, bardziej rozwiniętą wersję forum bukmacherskiego, na której internauci zamieszczali swoje typy czy analizy. Na stronie, m.in. dzięki świetnemu pozycjonowaniu w sieci, generowali coraz więcej ruchu. Zaczęli pozyskiwać reklamy od bukmacherów. Zaczęli też za pośrednictwem swojego serwisu kierować klientów do rejestracji u firm bukmacherskich. Ów model afiliacyjny okazał się strzałem w dziesiątkę. BC zaczął mocno inwestować w akwizycje, przyłączając kolejne podobne serwisy ze świata, specjalizujące się w generowaniu ruchu online do bukmacherów. Dziś to jedna z trzech wiodących firm tej branży i główny konsolidator na rozdrobnionym rynku takich usług afiliacyjnych. A jak rozdrobniony to rynek, wystarczy wspomnieć przykład młodego Szweda, który stworzył serwis Ribacka, porównujący promocje u bukmacherów. Po roku, w grudniu 2018 r., sprzedał go za 30 mln euro właśnie Better Collective.

Za pieniądze z debiutu giełdowego BC w ciągu ostatnich miesięcy dokonała znacznie więcej akwizycji. Wystarczy wspomnieć, że przejęli najlepsze w swojej branży spółki w Niemczech, Szwecji, Rumunii, Austrii czy Grecji. W USA kupiła za 21 mln dol. 60 proc. udziałów w firmie RotoGrinders. Kolejne 20 mln dol. przeznaczyła na akwizycję Vegasinsider oraz ScoresandOdds.com. Poza tym przejęła brytyjską stronę Mybettingsites.co.uk. Będzie tworzyć kontent na stronach sportowych informacyjnego serwisu New Jersey – nj.com. BC działa również w naszym kraju. Półtora roku temu Duńczycy kupili bowiem serwisy Grupy Goal.

Imponująca aktywność.

BC rośnie w siłę. Strony należące do tej firmy odwiedza co miesiąc ponad 7 mln internautów. Stały się potężną siecią reklamową z ekspozycją na cały świat. BC ma biura w 13 krajach, działa na dziesiątkach rynków.

czytaj więcej na: rp.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.