Sejm przyjął projekt ustawy hazardowej

projekt ustawy hazardowej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy hazardowej, wprowadzającą monopol państwa na grę na automatach. Celem noweli, jak przekonuje rząd, jest ograniczenie szarej strefy i ochrona graczy. Za ustawą głosowało 244 posłów, przeciw 186, sześciu wstrzymało się od głosu.

Nowela gruntownie zmienia ustawę z 2009 roku, a zarazem wprowadza silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach. Obecnie obowiązująca w Polsce ustawa, przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej jesienią 2009 roku, zakłada m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami.

Poker poza kasynem

W myśl nowelizacji „grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach”. Dokument rozszerza katalog gier, które będą mogły być legalne (umożliwia np. grę w pokera poza kasynami do gry).

Dokument zakłada, że „prowadzenie działalności w zakresie gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry telebingo oraz gier na automatach poza kasynem gry jest objęte monopolem państwa”.

– Monopol państwa to jedyne rozwiązanie, które może ograniczyć dziś duży obszar szarej strefy – mówił jeszcze w środę w Sejmie wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Większość zapisów ustawy ma wejść w życie 1 lipca 2017 roku. Teraz trafi do Senatu.

Źródło: PAP

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *