Branża liczy na uzdrowienie rynku

projekt nowelizacji ustawy hazardowej

Sejm przegłosował w czwartek projekt nowelizacji ustawy hazardowej. Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (SPiPFB) apeluje nie tylko o wprowadzenie dobrych przepisów, ale również ich skuteczne egzekwowanie.

– Przegłosowana właśnie nowelizacja może pozwolić na wyrównanie konkurencyjności na rynku zakładów wzajemnych w Polsce i ma szansę okazać się skutecznym narzędziem ograniczającym liczne patologie w tym obszarze działalności gospodarczej. Dodatkowym efektem zmian może być również większa ochrona społeczna przed zjawiskiem nielegalnego hazardu – tłumaczy Marta Kostka, prezes SPiPFB.

Jej zdaniem, aby tak się stało, ustawa musi być skutecznie egzekwowana przez odpowiednie organy.

– Determinacja w prawidłowym wdrażaniu nowego prawa ma szczególne znaczenie w świetle informacji sugerujących, że blokowanie stron nielegalnych operatorów i płatności – wprowadzone ustawą – mogą okazać się nieskuteczne – przekonuje Marta Kostka.

Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich twierdzi, że nowelizacja jest szczególnie istotna w kontekście strat jakie rokrocznie ponosi Skarb Państwa w związku z nielegalną działalnością hazardową online prowadzoną na terenie Polski. Chodzi bowiem o ok. 6 mld zł obrotu rocznie. Stowarzyszenie w opublikowanym w piątek oświadczeniu pisze, że dotychczas obowiązująca ustawa stworzyła skrajnie niekorzystne warunki dla firm bukmacherskich uczciwie prowadzących działalność. „W efekcie około 90 proc. rynku online należy do podmiotów działających w Polsce bez odpowiednich pozwoleń, nie respektujących krajowego prawa i nie płacących tu podatków. Stanowią one nieuczciwą konkurencję dla firm działających legalnie, które płacą podatki, zatrudniają tysiące pracowników i sponsorują polski sport” – czytamy w oświadczeniu.

SPiPFB zapowiedziało, że chce uczestniczyć w konsultacjach dotyczących kształtu oraz poszczególnych zapisów przyszłej ustawy, licząc na racjonalizację stawek podatkowych.

– Mamy nadzieję, że tym razem zarejestrowane w Polsce firmy bukmacherskie, dysponujące najszerszą wiedzą nt. rynku, zostaną zaproszone do rozmów. Taki model prac z pewnością pozwoli na stworzenie ustawy, która będzie jeszcze korzystniejsza dla budżetu państwa, polskiego sportu, graczy, a także legalnego, uczciwego biznesu – wyjaśnia prezes SPiPFB.

 

Źródło: rp.pl

About Author

1 thought on “Branża liczy na uzdrowienie rynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *