Sąd znów uniewinnił e-hazardzistę. Czy uczestnik zakładów online uczestniczy w grach w Polsce?

Kolejny sąd uznał, że uczestnik zakładów online może nie mieć świadomości łamania prawa, więc trzeba go uniewinnić. Dodatkowo sąd poczynił ciekawe spostrzeżenie dotyczące gier zagranicznych „na terytorium RP”. Właściwie jak to rozumieć?

Rok temu dużo mówiono o nasilonej walce z hazardem, która zwróciła się również przeciwko „zwykłym użytkownikom”. Służba celna publikowała straszące wyroki na Twitterze i zapewniała, że ma dane tysięcy internetowych pokerzystów. Rząd PO do tego stopnia zapędził się w swojej walce z hazardem, że nawet wrócił pomysł cenzurowania sieci.

Teraz okazuje się, że sądy uniewinniają niektórych internetowych hazardzistów. Stawia to pod znakiem zapytania sens wysiłku włożonego w ściganie tych osób.

Nie wiedział, że to nielegalne

16 grudnia 2015 r. Sąd Rejonowy w Lublinie wydał wyrok dotyczący kolejnego obywatela, który uczestniczył w grach losowych przez stronę bet-at-home (sygn. akt II K 1185/15). Był to kolejny wyrok uniewinniający.

Sąd ustalił, że oskarżony mężczyzna zarejestrował się na stronie bet-at-home.com. Sąd zauważył też, że w dniu 1 listopada 2015 r. firma bet-at-home.com umieściła na swojej stronie internetowej informację, iż oferuje legalne usługi również na terenie Polski. Bet-at-home wskazała przy tym na sprzeczność prawa krajowego z unijnym.

Oskarżony przyznał się do udziału w zakładach, ale nie sądził, że są one nielegalne.

Przechodząc do oceny wyjaśnień oskarżonego M. D., to Sąd uznał je za wiarygodne. Oskarżony podczas przesłuchania wyjaśnił, że założył konto na www.bet-at-home.com i brał udział w grach hazardowych. Zastrzegł jednocześnie, że nie wiedział o tym, że gry te są nielegalne. Co więcej – jak przyznał oskarżony – w świetle okazanej przez kolegę informacji o legalności portalu, był pewien, że gry na portalu są dozwolone w Polsce – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Sąd dostrzegł również, że w mediach (także w telewizji) pojawiały się reklamy bet-at-home. Mogły one sugerować legalność usługi. W tych reklamach byli znani sportowcy i dziennikarze sportowi. Istnieją też legalne polskie firmy bukmacherskie i nie bez znaczenia jest fakt, że państwo nie prowadziło żadnej kampanii społecznej przeciwko nielegalnemu hazardowi. To wszystko pozwala przypuszczać, że oskarżony nie działał z zamiarem naruszenia przepisów Kodeksu karnego skarbowego, a czyn z art. 107 § 2 kks można popełnić tylko umyślnie, bądź z zamiarem kierunkowym, bądź ewentualnym.

Czytaj całość na: di.com.pl

About Author

3 thoughts on “Sąd znów uniewinnił e-hazardzistę. Czy uczestnik zakładów online uczestniczy w grach w Polsce?

  1. Ja swego czasu zapłaciłem Służbie Celnej Katowicach 1300 zł grzywny za grę w bet at home. Na razie czekam jak to wszystko się rozwinie i będą kolejne wyroki uniewinniające. A potem sam w sądzie dowiem się czy byłem w końcu winny czy niewinny…

  2. @ jarek: okazałeś się jeleniem, na jakich zielona służba polowała przez wiele miesięcy. Kto był twardy i nie dał się zastraszyć, ma wyrok uniewinniający, a kto dał się złamać – brał grzywnę (mandat), tym samym przyznając się do „przestępstwa”, którego nie było. Dzisiejszy świat jest dla ludzi z jajami, a nie dla ciapciaków… :-/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *