Czy wyścigi konne w Polsce czeka świetlana przyszłość?

Tygodnik Passa z okazji zakończenia kolejnego sezonu wyścigowego na Służewcu zorganizował dyskusję o blaskach i cieniach wyścigów konnych w Polsce. W dyskusji wzięli udział:

Grzegorz Sołtysiński, członek zarządu spółki Totalizator Sportowy, która w 2008 r. przejęła Zespół Torów Wyścigów Konnych na Służewcu w 30-letnią dzierżawę i od tego czasu jest organizatorem gonitw na stołecznym hipodromie.

Tomasz Cekała, prezes spółki Traf organizującej zakłady końskiego totalizatora.

Tomasz Chalimoniuk, p. o. prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.

Jerzy Władysław Engel, prezes stowarzyszenia Turf Club, były selekcjoner kadry narodowej w piłce nożnej, hodowca koni wyścigowych i pasjonat tej dyscypliny sportu.

Dyskusję rozpoczęło podsumowanie sezonu wyścigowego od strony sportowej i finansowej. Pozytywne aspekty ekonomiczne spółki Traf – Zakłady Wzajemne podkreślili Grzegorz Sołtysiński oraz Tomasz Cekała. Suma wygranych wypłaconych graczom przekroczyła poziom 11 milionów złotych i była wyższa o milion w stosunku do dotychczas rekordowego roku 2011. Członek zarządu Totalizatora Sportowego zdradził również plany spółki dotyczące modernizacji Trybuny Honorowej na Służewcu w 2016 roku.

Na istotną kwestię zwrócił uwagę Jerzy Engel, który zasygnalizował konieczność zmian ustawowych poprzez wprowadzenie wyścigów konnych do nośników elektronicznych , co umożliwiłoby zwiększenie puli m.in. poprzez zainteresowanie osób mieszkających zagranicą. Były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji zasugerował również udostępnienie obstawiania we wszystkich punktach lotto.

Z tymi słowami zgodził się Tomasz Chalimoniuk według, którego:
„Prace nad zmianą tej ustawy powinny by priorytetem dla wyścigowego środowiska. PKWK na pewno będzie aktywną stroną tych prac. Uważam, że zakłady wzajemne – totalizatory przyjmowane na wyniki gonitw rozgrywanych w Polsce powinny by wyłączone z reżimu ustawy i traktowane jak gry liczbowe. Wtedy nie będziemy musieli przejmować się finansowaniem rozwoju wyścigów i hodowli koni”

Debatę zakończyła prognoza każdego z uczestników dotycząca przyszłości wyścigów konnych w Polsce.

Pełen zapis dyskusji: passa.waw.pl

1 thought on “Czy wyścigi konne w Polsce czeka świetlana przyszłość?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.