Reklama Unibet na ME w piłce ręcznej. Co dalej?

Podczas sobotniego meczu Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej odbywających się w Polsce Reprezentacja Danii w meczu z Rosjanami zagrała z logiem firmy Unibet na spodenkach. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce regulacjami prawnymi firma, która nie jest zarejestrowana w Polsce (a taką Unibet nie jest) nie może reklamować się na terenie kraju. Ten przypadek Unibetu jest wcieleniem w życie teoretycznego, o którym wielokrotnie pisano w artykułach dotyczących ustawy hazardowej, gdy wymieniano jako przykład Real Madryt, który musiałby grać na terenie Polski bez loga ówczesnego sponsora (bwin). Częściowo mogliśmy zobaczyć to w rzeczywistości choćby w najnowszych edycjach gier z serii FIFA, w których podmioty bukmacherskie niezarejestrowane na terenie Polski były wymazywane z koszulek klubowych.

Sprawa wywołała dość aktywną dyskusję na twitterze, m.in. przy udziale dziennikarzy sportowych, ekonomicznych oraz Prezesa STS Mateusza Juroszka. Według informacji Piotra Koźmińskiego z Super Expressu Duńczycy przed drugim swoim meczem na turnieju z reprezentacją Czarnogóry otrzymali od organizatorów i przedstawicieli EHF (European Handball Federation) informację, że nie mogą wystąpić w spodenkach z logiem sponsora bukmacherskiego. Mimo to Skandynawowie podczas drugiego meczu na mistrzostwach dalej eksponowali logo Unibet.

Co ciekawe to nie pierwszy taki przypadek. Głośno było o firmie Bet-at-home, która niedługo po wprowadzeniu ustawy hazardowej reklamowała się podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Sprawa trafiła do sądu, jednak po kilku latach sąd ostatecznie uniewinnił organizatora wydarzenia. Kilka lat temu Vive Targi Kielce musiały wycofać się z eksponowania loga Bet-at-home, mimo że firma była oficjalnym sponsorem Ligi Mistrzów. Niecały rok temu jeden z włoskich klubów siatkarskich grał na terenie Polski z logiem firmy Planetwin365. Sprawa Unibetu wydaje się niezwykle interesująca z prawnego punktu widzenia i możemy oczekiwać, że będzie miała dalszy ciąg. A wszystko to pokrywa się z dochodzącymi pogłoskami ze środowiska odnośnie bardziej liberalnego nastawienia obecnego rządu do tematyki ustawy hazardowej.

2 thoughts on “Reklama Unibet na ME w piłce ręcznej. Co dalej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.