Operatorzy już blokują serwisy hazardowe
Choć dopiero od 1 lipca operatorzy telekomunikacyjni będą zobligowani do blokowania serwisów hazardowych, które znajdą się w Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą to niektóre firmy już rozpoczęły utrudnianie dostępu do witryn bukmacherów niezarejestrowanych w Polsce.
W ostatnich dniach klienci m.in. operatora Vectra zaczęli się skarżyć, że nie są w stanie zalogować się na niektórych serwisach oferujących obstawianie zakładów bukmacherskich dla polskich użytkowników. W przeważającej części są to witryny, które znalazły się we wspomnianym rejestrze (m.in. Bet-at-home, Marathonbet, Favbet, czy Winmasters). Użytkownik chcący wejść na stronę otrzymuje komunikat, że witryna jest nieosiągalna. Zaistniałą sytuację potwierdził nam największy z blokowanych serwisów, czyli Bet-at-home:
„Witaj,
Kontaktujemy się z Panem w sprawie wczorajszego zgłoszenia o braku dostępu do naszej strony.Dostęp do strony Bet-at-home.com został nielegalnie zablokowany przez lokalnego dostawcę Internetu, firmę Vectra. Ponieważ blokada przeczy obowiązującym regulacjom ustawowym podjęte zostaną przez nas stosowne kroki prawne.
Natychmiastowy dostęp do naszej strony uzyska Pan już teraz za pośrednictwem www21.Bet-at-home.com. Oczywiście odnajdzie Pan tam pełną ofertę naszych usług oraz promocji.
W przypadku dalszych pytań z chęcią udzielimy Panu pomocy.
Serdecznie pozdrawiamy,
Zespół Bet-at-home.com”
W celu zweryfikowania sytuacji skontaktowaliśmy się także z przedstawicielami biura prasowego firmy Vectra, którzy potwierdzili, że operator rozpoczął procedurę blokowania dostępu do serwisów bukmacherskich z Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą:
„Szanowny Panie,
Chciałbym potwierdzić, że Vectra blokuje stronę Bet-at-home.com ponieważ stosujemy się do obecnych przepisów prawa.
Od dnia 1 kwietnia 2017 roku Vectra stosuje środki zarządzania ruchem, polegające na blokowaniu dostępu do określonych stron internetowych (hazardowych), wyszczególnionych na stronie Ministerstwa Finansów https://rsh-tst.azurewebsites.net/. Stosowanie tego typu środków wynika z przepisów prawa, tj. art. 1 pkt. 17 Ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017, poz. 88), dodający do Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 471, 1948 i 2260) art. 15 f. ust. 5 w brzmieniu:
- Przedsiębiorca telekomunikacyjny świadczący usługi dostępu do sieci Internet jest obowiązany do:
1) nieodpłatnego uniemożliwienia dostępu do stron internetowych wykorzystujących nazwy domen internetowych wpisanych do Rejestru poprzez ich usunięcie z systemów teleinformatycznych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, służących do zamiany nazw domen internetowych na adresy IP, nie później niż w ciągu 48 godzin od dokonania wpisu do Rejestru;
2) nieodpłatnego przekierowania połączeń odwołujących się do nazw domen internetowych wpisanych do Rejestru do strony internetowej prowadzonej przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zawierającej komunikat, skierowany do odbiorców usługi dostępu do Internetu obejmujący w szczególności informacje o lokalizacji Rejestru, wpisaniu szukanej nazwy domeny internetowej do tego Rejestru, listę podmiotów legalnie oferujących gry hazardowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także powiadomienie o grożącej odpowiedzialności karno-skarbowej uczestnika gier urządzanych wbrew przepisom ustawy;
3) nieodpłatnego umożliwienia dostępu do stron internetowych wykorzystujących nazwy domen wykreślonych z Rejestru, nie później niż w ciągu 48 godzin od wykreślenia nazwy domeny internetowej z Rejestru.”
Lepszy niż Wilk z Wall Street!
Za takie przedwczesne blokowanie też grozi kara przewidziana w Ustawie tj. 250 tys. PLN. Ale póki co nie wiadomo jak urzędy miałyby kontrolować wykonanie ustawy. Również po wejściu jej w życie. Może użytkownicy powinni pożalić się do UKE?