Kryptowaluty w świecie zakładów

Każdy, kto interesuje się finansami wie, że od kilku miesięcy najgorętszym tematem są kryptowaluty, a zwłaszcza jedna z nich – bitcoin. Kto je stworzył, czym są i czy mogą mieć wpływ na zakłady bukmacherskie?

Początków kryptowalut należy szukać w pierwszej dekadzie tego wieku. Wtedy to właśnie pękła bańka inwestycyjna na rynku papierów wartościowych, opartych o ceny nieruchomości. Powstały w wyniku tego kryzys finansowy, największy w historii, nie tylko doprowadził do znacznego zubożenia milionów ludzi, ale jednocześnie zachwiał wiarą w centralne instytucje finansowe, takie jak banki czy fundusze inwestycyjne. Zaczęto zastanawiać się nad funkcjonowaniem mechanizmów rynkowych – do tej pory uznawanych za niezawodne, a także szukać możliwych alternatyw.

Jedną z nich oferowała, ogłoszona w 2008 roku, praca człowieka znanego jako Satoshi Nakamoto. Traktowała ona o systemie pieniężnym opartym na sieci peer-to-peer, czyli takiej komunikacji, gdzie każdy użytkownik ma te same uprawnienia. I tak zaczęła się międzynarodowa kariera Bitcoina – sieci komputerowej – a wraz z nią także bitcoina – monety. Aby jednak móc rozważyć zastosowania bitcoina w dzisiejszym świecie i zrozumieć szaleństwo wokół niego, należy choć trochę wyjaśnić, jak właściwie to wszystko działa. System kryptowalut ma bowiem sporo przewagi nad tradycyjnymi modelami.

Bitcoin działa w oparciu o technologię blockchain. Jest to – ujmując rzecz w dużym skrócie – zdecentralizowana baza danych. Coś jak arkusz Excela, tylko dużo większy i podzielony pomiędzy wielu użytkowników. Dane zapisywane są w blokach, połączonych w łańcuch – stąd nazwa. Każdy blok zawiera odwołanie do poprzedniego, dzięki czemu niemożliwe jest zmieniane danych historycznych. Wszyscy użytkownicy sieci mają dostęp do całości informacji w niej zgromadzonej, ale dzięki mocnemu szyfrowaniu są w stanie odczytać tylko te z nich, które ich dotyczą. Zaufanie do poziomu bezpieczeństwa zwiększa fakt, że całość nie ma centralnego komputera, a jest przechowywana na maszynach użytkowników.

Oczywiście blockchain to nie tylko kryptowaluty – to także możliwość przechowywania wrażliwych danych czy potwierdzania tożsamości. Ale to właśnie wirtualna waluta, wydobywana niejako przy okazji przeliczania szyfrowań poszczególnych bloków w łańcuchu, jako nagroda dla osób poświęcających swój czas, stała się symbolem tej technologii. Początkowo z trudnością można było nimi płacić za codzienne usługi, z czasem upowszechniły się i zostały zaakceptowane jako pełnoprawna waluta. A teraz coraz śmielej pojawiają się w świecie internetowych zakładów.

W sieci jest już przynajmniej kilkanaście stron umożliwiających zawieranie zakładów w kryptowalutach. I to nie tylko tej najpopularniejszej, ale także w kilku mniej znanych, jak choćby dodgecoin. Tej walucie, bazującej na popularnym memie internetowym, poświęcono cały serwis bukmacherski, gdzie zakłady sa przyjmowane tylko w tym środku płatniczym. Ale kryptowaluty na dobre wchodzą nie tylko do świata zakładów, ale także innych gier. Ciekawym przykładem jest serwis Coinpoker, który zdecydował się wprowadzić własną kryptowalutę – “chipy”. Naturalnie również opartą o technologię blokchain.

Jakie są zalety grania z wykorzystaniem kryptowalut? Przede wszystkim – bezpieczeństwo. Blockchain, co wynika z jego podstawowej konstrukcji, jest rozproszoną bazą danych. Tym samym znacznie zminimalizowano nie tylko ryzyko dokonywania nieautoryzowanych zmian w jej zapisach, ale także przejęcia jej przez hakerów. Kolejną kwestią jest wykorzystanie nad wyraz mocnego szyfrowania danych. Dzięki temu gracze mają pewność, że tylko oni mogą korzystać z wpłaconych i wygranych środków, a jakikolwiek nieuprawniony dostęp osób trzecich jest z założenia wykluczony. Gdy mowa o rzeczywistych pieniądzach, a takimi są przecież kryptowaluty, ostrożności nigdy za wiele. Kryptografia stojąca za technologią łańcucha bloków danych jest także kusząca dla wszelkich rozliczeń sieciowych.

Nie można też zapominać o największym zakładzie, związanym z kryptowalutami, jakim jest ich sama wartość. Ze względu na duże wahania kursów bitcoina, jak też innych wirtualnych pieniędzy, dzisiejsza wygrana z obstawionego zakładu może być w zauważalny sposób wyższa lub niższa już po kilku godzinach. Należy się z tym liczyć i albo natychmiast wypłacać wygrane, albo potraktować takie ryzyko jako część rozrywki. A jeśli komuś mało dreszczyku emocji wywołanego kursem bitcoina – na amerykańskiej giełdzie NASDAQ można inwestować w instrumenty pochodne, oparte na kursie bitcoina. Czyli zawierać zakłady o jego kurs. Ale z jakiegoś powodu takie działanie nie jest nazywane bukmacherką, a inwestycją…

1 thought on “Kryptowaluty w świecie zakładów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.