FIFA 21 – czego możemy się spodziewać?

Fani gier wideo, a w szczególności piłki nożnej z pewnością przebierają już niecierpliwie nogami i co chwilę zerkają na kalendarz. Ten niepokój jest w pełni uzasadniony. Otóż 9 października tego roku firma EA Sports zapowiedziała oficjalną premierę najnowszej odsłony najpopularniejszej gry traktującej o piłce nożnej, czyli FIFA 21.

A czego możemy się spodziewać w tej konkretnej grze? Jakimi nowościami zaskoczą nas programiści z EA Sports? Przyjrzymy się temu nieco bliżej w naszym dzisiejszym artykule!

Podstawowe cechy tej gry

Jeśli miałeś kiedykolwiek do czynienia z serią FIFA, to na pewno doskonale wiesz, z jakim produktem masz sprawę. Ogólnie rzecz biorąc, możesz wybrać jedną ze swoich ulubionych drużyn klubowych lub reprezentacji i poprowadzić ją w meczu towarzyskim, samodzielnie utworzonym turnieju lub w jednym z wielu dostępnych w grze oficjalnych imprez. Są to na przykład mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy (oczywiście wyłącznie dla drużyn reprezentacyjnych, obejmowanych przez zakłady piłka nożna), Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy, a także pełen sezon ligowy w jednym z kilku dostępnych krajów.

Rzecz jasna wszystkie dostępne w grze drużyny mają swoje rzeczywiste nazwy, herby, logo i stroje. Ponadto w ich składach znajdziemy perfekcyjnie wręcz odwzorowanych zawodników o prawdziwych nazwiskach. Wynika to z całego zestawu licencji, jakimi dysponuje firma EA Sports. Ta cecha stanowi gigantyczną przewagę nad konkurencyjną dla FIFA serią Pro Evolution Soccer tworzoną od lat przez Konami. O ile doświadczeni gracze uważają gry z serii PES za bardziej realistyczne, trudniejsze i, ogólnie rzecz biorąc, lepiej odwzorowujące sytuację na murawie, o tyle seria FIFA bije na głowę konkurentkę właśnie podejściem do licencji i efektownością rozgrywki.

Oczywiście oprócz trybu dla pojedynczego gracza, mamy tutaj możliwości gry sieciowej. W zasadzie to są one podstawowym elementem gry FIFA 21. Możemy grać na przykład tryb kariery, tworząc swojego własnego, wirtualnego piłkarza i prowadząc go przez wszystkie ścieżki prowadzące na szczyt światowego futbolu. Możemy także przejąć drużynę i prowadzić ją w lidze i w rozgrywkach pucharowych. Możliwości są w zasadzie nieograniczone!

Do tego dochodzi jeszcze kwestia treningu i rozwoju zawodników, transfery, zakłady bukmacherskie, pozyskiwanie obiecujących juniorów, członkowie sztabu szkoleniowego, a także różne specyficzne zadania, które pozwolą nam na przykład na poszerzenie budżetu lub podjęcie rozmów o transferze z największymi gwiazdami piłki nożnej!

Co nowego znajdziemy w FIFA 21?

Najważniejsze zmiany, które zapewne zainteresują graczy planujących spędzać przy grze długie godziny, to aż dwa nowe podsystemy sztucznej inteligencji. Oto one:

  • Kreatywne rajdy (ang. Creative Runs). Ta technologia oznacza, że dotychczasowe metody tworzenia ataku pozycyjnego odchodzą do lamusa. Teraz zawodnicy będą inteligentnie wychodzić z głębi pola do długich, zagrywanych na centymetry piłek. Gracz będzie potrzebował odrobiny doświadczenia, aby umieć w odpowiednim momencie wykryć zamiar swojego zawodnika i posłać piłkę w to miejsce boiska, w którym za chwilę znajdzie się jego zawodnik. W każdym razie to rozwiązanie wygląda niezwykle obiecująco, bo można było je dostrzec na publikowanych wcześniej materiałach z pracy nad grą.
  • Osobowość boiskowa (ang. Positioning Personality). Tutaj do dyspozycji dostajemy kolejne ciekawe rozwiązanie. Każdy z graczy będzie miał swoją własną osobowość, oczywiście odpowiadającą tej rzeczywistej. Oznacza to, że niektórzy z napastników będą regularnie balansować na granicy spalonego, będąc w gotowości do wystartowania sprintem do zagranej z głębi pola prostopadłej piłki. Inni z kolei będą chętniej wchodzili w pole karne, oczekując na dośrodkowanie piłki wprost na głowę. Jeszcze inni będą znakomicie czuć się w grze tyłem do bramki i odgrywając piłki do wchodzących z drugiej linii zawodników.

Ciekawie zapowiadają się także modyfikacje dostępne w trybie kariery. Po pierwsze znacznej rozbudowie uległ sposób organizowania treningów. Mamy teraz dostęp do wyczerpujących statystyk dotyczących formy, motywacji i poziomu przetrenowania zawodnika (oraz hegi zmęczenia). Po drugie możemy teraz nakłaniać graczy do uczenia się gry na nowych dla siebie pozycjach.

Nie możemy w tym miejscu pominąć także poszerzenia dostępnych opcji transferów. Mamy teraz do dyspozycji w pełni realistyczny mechanizm transferowy, który uwzględnia nie tylko kwoty odstępnego i wynagrodzenia w ramach kontraktu. Od teraz FIFA 21 bierze pod uwagę takie aspekty, jak chęć gracza do zmiany barw klubowych, jego pozycję na boisku oraz liczbę minut, jakie otrzyma w nowym klubie. Inaczej mówiąc, musimy zadbać o to, by gwiazda światowego formatu, jaką chcemy sprowadzić do naszego klubu, dalej czuła się w nim jak gwiazda, a nie jak ktoś do zapychania wolnego miejsca na ławce rezerwowych!

A miłośnicy powrotu do korzeni z zadowoleniem przywitają zapewne tryb VOLTA. Pozwala on na rozgrywanie spotkań w trybie 3×3 lub 5×5 na boiskach trawiastych, sztucznych lub asfaltowych w halach sportowych, parkach lub w blokowiskach. Czyli tam, gdzie zwykle grywaliśmy za młodu!

Ogólnie rzecz biorąc, FIFA 21 zapowiada się na kolejną znakomitą odsłonę tej najpopularniejszej na świecie gry traktującej na temat piłki nożnej. Czy rzeczywistość sprosta oczekiwaniom? Tego dowiemy się już niedługo, bo 9 października!

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *