Bukmacherzy chcą zmian

Ochrona graczy oraz ograniczenie występowania zjawiska szarej strefy to główne cele projektu nowelizacji ustawy hazardowej. – Dotychczasowe przyzwolenie na działalność czarnego rynku wyrządziło olbrzymie szkody. Wprowadzenie zmian jest konieczne – mówią „Codziennej” przedstawiciele branży.

Najpierw wicepremier Jarosław Gowin przedstawił założenia noweli ustawy hazardowej, potem również Ministerstwo Finansów zaprezentowało projekt ustawy. Legalnie działające firmy od kilku lat upominały się o nowe regulacje. –

Wprowadzenie zmian w ustawie o grach hazardowych jest dziś konieczne – mówi „Codziennej” Paweł Rabantek ze Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich. – Przedstawione założenia w przeważającej większości wydają się racjonalne i przede wszystkim korzystne dla legalnych uczestników rynku. Pozytywnie oceniamy wszelkie przedstawione propozycje zmian, w których efekcie wszystkie działające na rynku podmioty obowiązywałyby takie same reguły gry – dodaje Rabantek.

Projekt wprowadza m.in. regulacje dotyczące zasad blokowania stron internetowych i płatności wykonywanych na rzecz podmiotów nielegalnie oferujących gry hazardowe w internecie. Ma to zmniejszyć zjawisko szarej strefy w grach hazardowych, co doprowadzi do zwiększenia udziału w rynku legalnych przedsiębiorstw.

– Istotnym punktem założeń jest propozycja wprowadzenia mechanizmów mających sprawić, aby rynek nie był zdominowany przez firmy działające nielegalnie – tłumaczy Rabantek. – Blokowanie stron i płatności operatorów nieposiadających polskiej licencji to jeden z najbardziej skutecznych instrumentów walki z nielegalnym hazardem stosowany w wielu państwach UE – dodaje.

Jak zauważa, do tej pory zaledwie 9 proc. rynku działało legalnie, reszta to szara strefa.

– Dotychczasowe przyzwolenie na działalność czarnego rynku zakładów bukmacherskich w Polsce wyrządziło olbrzymią szkodę legalnym podmiotom, polskiemu sportowi i przede wszystkim budżetowi państwa – zauważa Rabantek. – Tylko przez okres obowiązywania aktualnych przepisów ustawy o grach hazardowych skarb państwa z tytułu niezagospodarowanego podatku od gier poniósł stratę rzędu kilku miliardów złotych – podkreśla.

Czytaj więcej na gpcodziennie.pl

About Author

1 thought on “Bukmacherzy chcą zmian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *