Jak ominąć Wielki Mur?

Podróżujemy coraz częściej, coraz dalej i na coraz dłużej. Publikowanie zdjęć z takich wycieczek na portalach społecznościowych jest dzisiaj tak samo naturalne jak niegdyś wysyłanie pocztówek do rodziny i znajomych. Co jednak zrobić, gdy w którymś z odwiedzanych przez nas krajów Facebook czy Twitter jest blokowany?

Jedną z głównych niedogodności dla podróżujących na przykład do Chin są ograniczenia, jakie rząd chiński nakłada na dostęp do niektórych internetowych witryn. Wśród nich znajdują się takie popularne serwisu jak Facebook, Twitter czy YouTube. Jeżeli jednak chciałbyś podzielić się ze znajomymi najnowszymi fotkami z wyprawy do Państwa Środka, pokażemy jak te blokadę ominąć.

virtual-private-networks-33-0W czym jest główny problem? Chodzi z grubsza o to, aby serwery wewnątrz Chin, z którymi się łączysz, nie wiedziały jakie strony odwiedzasz. Aby im to uniemożliwić, musisz zatroszczyć się o szyfrowanie ruchu internetowego – jednym słowem – ukryć, skąd fizycznie dane opuszczają Twój komputer. Najprostszym sposobem, aby szyfrować te dane i ruch, jest tzw. aplikacja VPN.

Co to jest VPN? Virtual Private Network to szyfrowane połączenie ze zdalnym serwerem, które pozwala na dostęp do internetu mimo znajdowania się za restrykcyjnymi firewallami. VPN obejmie cały Twój ruch internetowy, co oznacza, że także Skype i inne aplikacje nie będą zablokowane chińskim firewallem.

5eyesCo właściwie robimy dzięki VPN-owi? Zmieniamy nasze IP na takie, które jest przypisane do kraju, w którym interesująca nas strona internetowa nie jest zakazana. Kraj, z którego chcemy się połączyć, wybieramy z listy w aplikacji (dokładnie pokazano to w niżej przedstawionym samouczku). Na co trzeba zwrócić uwagę w tym momencie? Aby interesujący nas kraj nie należał do tzw. 14 Eyes Country Policy, które oględnie mówiąc lubią szpiegować w Sieci swoich mieszkańców a także wymieniają się tymi danymi.

Pamiętajmy więc, by nie logować się z Australii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii ani Włoch. Ostatecznie nie robimy niczego zdrożnego, chcemy tylko uruchomić Facebooka w Chinach, ale po co postronni mają o tym wiedzieć?

Jak posługiwać się VPNem? Zapraszamy do obejrzenia samouczka na przykładzie VPN-a CyberGhost:

W Internecie znajdziemy wiele aplikacji VPN, niektóre z nich są darmowe. Nie polecamy jednak takiego rozwiązania – darmowe VPN-y często zawierają różne złośliwe oprogramowanie, wirusy i trojany. Koszt abonamentu porządnego VPN-a jest niewielki a mamy pewność, że nie zaszkodzimy swojemu komputerowi i prywatności naszych danych. Zresztą – większość płatnych VPN-ów oferuje darmowy okres testowy, więc możemy wypróbować kilka z nich i wybrać ten, który będzie nam najbardziej odpowiadał.

czytaj dalej na e-play.eu

2 thoughts on “Jak ominąć Wielki Mur?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.