O ustawie hazardowej w Cafe Futbol

W niedzielnym wydaniu programu Cafe Futbol na antenie Polsatu Sport, którego główną tematyką był problem szkolenia młodzieży piłkarskiej w Polsce prowadzącym Roman Kołtoń poruszył również problematykę ustawy hazardowej.

Gośćmi specjalnymi wydania byli: Wiesław Wilczyński – Escola Varsovia, Piotr Reiss – Akademia Piłkarska Reissa i Marek Konieczny – Akademia Piłkarska 21. Stałym ekspertem programu jest Wojciech Kowalczyk.

Problem ustawy pojawił się w kontekście finansowania polskiego sportu. Wiesław Wilczyński wspomniał, że budżet państwa obecnie wydaje na sport zaledwie 0,03-0,04% swojej części. Zdaniem Wilczyńskiego konieczne jest uruchomienie większych rezerw z tytułu środków pozyskanych z gier liczbowych.

Roman Kołtoń nawiązał do horrendalnej ustawy hazardowej:

„Przez rozmowy jakiś panów na cmentarzu zamknięto dopływ pieniędzy od bukmacherów, a Polacy i tak grają. Nie ma polityka, który by powiedział stop. Znam Ministra Gowina, który próbuje się z tym przebić i trzeba mu to oddać. Dyskusje trwają, ale na razie się nie przebił. Chciałbym, aby skutecznie powalczył o środki, które są gdzieś w szarej strefie, a nie trafiają do polskiego sportu.”

W kwestii konieczności nowej regulacji sektora hazardu zgodził się Wilczyński:

„Państwo powinni większą kontrolą objąć hazard i z tego tytułu czerpać pożytki na wychowanie dzieci i młodzieży. Mamy przepisy prawa, których nie możemy do końca wyegzekwować. Te pieniądze gdzieś wypływają do jakiś stref podatkowych, które są bardzo korzystne dla inwestorów.”

O problematyce obecnych uregulowań prawnych wspomniał również Marek Konieczny:

„Tu chyba jest potrzebna jakaś zmiana prawa. Przez 6-7 lat szukamy sponsorów i między innymi trafiliśmy do naszego LOTTO. Prezes krakowskiego oddziału bardzo chętnie by nam pomógł, ale przepisy mu nie pozwalają, bo tego typu firmy nie mogą wspierać młodzieży. Oni mogą dać na turniej weteranów, ale nie mogą finansować rozgrywek dzieci i młodzieży.”

Według Wiesława Wilczyńskiego sposobem, aby to rozwiązać jest wykorzystanie fundacji Totalizatora. Należałoby lepiej wyposażyć tą fundację w środki na cele rozwoju sportu młodzieży i kultury.

Roman Kołtoń zapowiedział, że w nowym roku spróbuje zaprosić do Cafe Futbol Ministra Jarosława Gowina. Redaktor Polsatu wyraził nadzieję, że może on będzie motorem oczekiwanych zmian, ponieważ już próbuje takich inicjatyw jeśli chodzi o ustawę hazardową.

Cały program Cafe Futbol z 27.11.2016 można obejrzeć tutaj.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *