Jak obchodzone są walentynki w Polsce?

Świąteczne dekoracje już zniknęły z półek większości sklepów i w całym świecie już były obchodzone Walentynki. Piękny czas, kiedy wokół pojawią się serduszka, czerwone i różowe ozdoby, światełka i pluszowe misie.

Walentynki to doskonała okazja dla handlowców, aby trochę dorobić. Wiele osób w tym czasie liczy na swoje szczęście i gra w gry automaty online, rejestruje się w kasynach, takich jak Wulkan Kasyno i kupuje zdrapki, aby wygrać pewną kwotę. Najczęściej robimy to tylko dla zabawy, ale zdecydowanie w świąteczny czas liczymy na chociażby malutki łut szczęścia.

Walentynkowe święto nie tylko dla zakochanych

Coraz częściej w społeczeństwie pojawia się opinia, że walentynki to komercyjne święto. Niezależnie od tego, dzień zakochanych cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków, czyli ponad połowa obecnie obchodzi Walentynki.

Większość z nas woli je spędzić ze swoją druga półówką oczywiście. Ostatnimi laty popularności nabrał również trend świętowania walentynek w gronie znajomych. Tak samo jak Sylwestra. W ten sposób osoby samotne (bez dziewczyny lub chłopaka) czują się włączone w grę.

Walentynki są najpopularniejsze wśród 30 i 40-latków, czyli tej grupy, która najłatwiej może sobie pozwolić na większe wydatki w tym dniu. Młodsi respondenci często spędzają ten dzień razem z przyjaciółmi lub rodziną. Seniorzy dość sceptycznie odnoszą się do walentynek.

Miejsca, które Polacy odwiedzają podczas walentynek

Jak wynika z ostatnich badań, prawie jedna trzecia Polaków deklaruje, że spędza walentynki w domu, przygotowując romantyczną kolację. Podejrzewamy, że w tym roku ten procent może jeszcze bardziej wzrosnąć, biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną.

Gotują najczęściej kobiety, rzadziej mężczyźni. Polacy chętnie również świętują walentynki w restauracji. Wcześniejsza rezerwacja stolika w tym dniu jest obowiązkowa.

Co czwarty Polak uważa również, że fajnym pomysłem na spędzenie walentynek jest kino lub teatr, a następnie kolacja w restauracji lub w domu. Polacy rzadko wybierają aktywne atrakcje i sporty zimowe w tym dniu. Zdecydowanie wolimy go spędzić odprężająco, a nie aktywnie.

Jakie prezenty kupujemy swoim ukochanym?

Budget walentynkowy każdego Polaka wzrasta z roku na rok. Obecnie na prezent walentynkowy jesteśmy w stanie wydać tyle, co na prezent gwiazdkowy, a nawet i więcej. Przeciętny Polak planuje wydać tego dnia od 100 do 300 złotych.

Polacy chętnie kupują prezenty walentynkowe dla swoich połówek i nawet dla siebie samych. Wśród panów, największą popularnością cieszą się oczywiście kwiaty i słodycze, które koniecznie trzeba wręczyć paniom w tym dniu. Jest to jeden ze sposobów okazywania uczuć.

Do upominków walentynkowych należą też biżuteria i perfumy, które cieszą się popularnością wśród obu płci. Nieduży procent Polaków jako prezent na walentynki wybiera podróż zagraniczną.

Święto miłości czy komercji?

Komercja jest przeciwstawiana prawdziwym uczuciom. Pewna część Polaków uważa, że prawdziwe uczucia powinno się wyrażać każdego dnia, a nie tylko w walentynki. Od dawna mówi się, że wprowadzenie tego święta to zwykły chwyt marketingowy, który pomaga przedsiębiorcom zarobić.

Obecnie spotkamy się z licznymi promocjami nie tylko w sklepach ze słodyczami czy kwiatami i nie tylko na produkty o tematyce walentynkowej. Walentynki są już wszędzie. Większość biur podróży oferuje specjalne wyjazdy walentynkowe.

Promocje tego typu pojawiają się w sklepach z elektroniką, zoologicznych, na siłowniach i basenach. Są to miejsca, które wcześniej nie kojarzyły nam się z walentynkami w ogóle.

Widzimy jak, takie chwyty marketingowe działają na nas i często zamiast kwiatów kupujemy nowy toster czy kawiarkę. Również robimy sobie samemu prezent na walentynki jak:

  • świece zapachowe;
  • maseczki do twarzy i włosów;
  • kosmetyki;
  • sól do kąpieli;
  • gry komputerowe;
  • nowa konsola.

Młodzi Polacy chętnie kupują prezenty, a walentynki to kolejny powód, aby kupić coś nowego. Co dziesiąty Polak uważa, że jest to najbardziej odpowiednia pora na zaręczyny, ponieważ kiczowate święto może być naprawdę romantycznym i prawdziwym dniem dla wielu osób, a nie zwykłym zarobkiem.

Skąd się wzięło to święto w Polsce?

Na temat pochodzenia tego święta jest wiele teorii, chociaż jesteśmy pewni, że ludzie na całym świecie  od wieków je obchodzili, ale być może w innej formie i inny sposób. Wyrażanie uczuć jest swoiste dla ludzi.

Jedna z historii walentynek głosi, że pierwowzorem naszych dzisiejszych walentynek jest rzymskie święto Płodności i Macierzyństwa. Było ono obchodzone również 14 lutego. Z tej okazji panny wrzucały do dzbanka kartki ze swoim imieniem, a kawalerowie losowali je później. Wybranka czasami stawała się jego partnerką na całe życie.

Oczywiście my obecnie kojarzymy ten dzień ze świętym Walentym. Ale kim on był? Wiemy, że to biskup, który żył w starożytnym Rzymie i potajemnie udzielał młodym ludziom ślubów w czasach, gdy było to zabronione.

Za swoje szlachetne i bezinteresowne czyny został on niestety skazany na śmierć przez cesarza Klaudiusza II Gockiego, a dla reszty stał on się patronem walki o prawdziwą miłość.

Dzień zakochanych jako wyjątkowe święto

Obecnie święto zakochanych jest obchodzone na każdym kontynencie. Prawie każde państwo posiada swoje specjalne zwyczaje obchodzenia walentynek. Wszyscy jednak w tym dniu wysyłamy upominki i życzenia osobom, które darzymy specjalnym uczuciem.

Nie zważając na komercyjny charakter tego święta, wszyscy chcemy kochać i być kochanymi. Takie stwierdzenie możemy śmiało zastosować do mieszkańców wszystkich krajów w każdym czasie.