Giełdowa Fortuna jest na historycznych maksimach

Fortuna

Globalny gigant inwestycyjny Templeton miał inwestycyjnego… farta! Zarabia krocie na akcjach spółki kojarzonej przez miliony mężczyzn w Polsce. Przy czym klienci tej spółki zazwyczaj nawet nie wiedzą, że jest ona notowana na giełdzie. Mowa o Fortunie, głównym sponsorze Legii Warszawa. Akcje trzymane przez Templetona szybko drożeją, ale niewiele brakowało, by on sam sprawił, że tak by nie było…

Kurs akcji spółki Fortuna znajduje się na historycznych maksimach i wciąż je poprawia. Od początku stycznia do wczoraj wycena tego czeskiego holdingu urosła o 117%, do 1,6 mld zł!

Fortuna to największy operator zakładów bukmacherskich w Europie Środkowej. Działa na terenie Czech, Słowacji, Polski, Rumunii, Chorwacji.

Fortuna rośnie dzięki akwizycjom

Skąd tak dynamiczny wzrost ceny akcji spółki Fortuna? Z jednej strony w pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 roku spółka przyjęła zakłady o wartości 1,3 mld euro (+69,1% r/r), a jej EBITDA urosła o 77,9% (osiągnęła 28,3 mln euro). Z drugiej jednak, gdy spojrzy się na wynik netto, wielkiego WOW nie ma… (+7,9 mln euro, spadek rok do roku o 18%).

Postanowiliśmy poprosić czeskich analityków, by wyjaśnili tą kwestię. I wydaje się, że nie mieli z tym wielkich problemów.

[quote style=”1″ author=””]Oczywiście, gdy zerkniemy na wykres Fortuny, a potem na jej wyniki finansowe, to można się zdziwić. Należy jednak pamiętać, że spółka dokonała w 2017 roku dwóch ważnych akwizycji. Przejęła spółkę Hattrick Sports Group oraz kilka firm rumuńskich, które połączyła w podmiot Fortuna Romania. Spółka Hattrick została skonsolidowana w wynikach od II kwartału 2017 roku, a Fortuna Romania od III kwartału 2017. Obie te akwizycje były kosztochłonne. Tymczasem przyszły rok zapowiada się dla Fortuny bardzo dobrze, widać duży potencjał do wzrostu przychodów i zysków. Rynek po prostu dyskontuje tą sytuację – tłumaczy Strefie Inwestorów Jiri Kostka, analityk rynku akcji w dziale inwestycyjnym Komerční Banka.[/quote]

Warto zaznaczyć, że przejęta przez Fortunę spółka Hattrick Sports ma aż 70% chorwackiego rynku zakładów sportowych i 30% rynku rumuńskiego. Przejęte spółki rumuńskie mają kilka procent rynku rumuńskiego.

Całość czytaj na: strefainwestorow.pl

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *