Zakaz udziału w zakładach bukmacherskich w przepisach piłkarskich

W ostatnich dniach praktycznego znaczenia znowu nabrały regulacje piłkarskie odnoszące się do zakładów bukmacherskich. Na naszym krajowym podwórku zakłady bukmacherskie eWinner zyskały miano sponsora tytularnego rozgrywek II ligi, a także wyłączne prawa streamingowe oraz prawa do własnej produkcji sygnału z meczów.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ DYSCYPLINARNA PZPN

Zabronione jest uczestnictwo osób podlegającym przepisom Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN w zakładach bukmacherskich zawieranych w kraju lub zagranicą, odnoszących się do wszystkich meczów piłkarskich, rozgrywanych z udziałem drużyn krajowych w kraju i zagranicą. Naruszenie tego zakazu wiąże się z nałożeniem kar przewidzianych w art. 107 § 3 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, tj. a) kary pieniężnej od 1000 zł, b) zawieszenia lub pozbawienia licencji, c) skreślenie z listy sędziów, delegatów lub obserwatorów, d) kary czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną; lub e) wykluczenia z PZPN. Osobami podlegającymi tym przepisom są wszyscy członkowie PZPN, zawodnicy, trenerzy, instruktorzy, sędziowie piłkarscy, członkowie sztabu medycznego, pośrednicy transakcyjni, obserwatorzy, delegaci oraz działacze piłkarscy.

UDZIAŁ W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH A KONTRAKT ZAWODNICZY

W sytuacji, gdy zawodnik brał udział w jakichkolwiek zakładach bukmacherskich dotyczących jakichkolwiek rozgrywek piłkarskich, klub, zgodnie z przepisami PZPN, ma prawo złożyć oświadczenie o jednostronnym rozwiązaniu kontraktu z winy zawodnika ze skutkiem natychmiastowym, przy czym takie uprawnienie przysługuje klubowi w terminie jednego miesiąca od daty uzyskania potwierdzonej informacji o tym fakcie. Jeżeli klub spóźni się ze złożeniem powyższego oświadczenia, nadal może rozwiązać kontrakt zawodniczy z winy piłkarza, przy czym musi wówczas skierować stosowny wniosek do Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN. Widać tutaj rozbieżność w przepisach PZPN, gdyż ewentualna odpowiedzialność kontraktowa (cywilnoprawna) obejmuje zakaz obstawiania zakładów dot. wszystkich rozgrywek piłkarskich, zaś odpowiedzialność dyscyplinarna ograniczona jest do meczów piłkarskich rozgrywanych z udziałem drużyn krajowych w kraju i zagranicą.

Różnice w zakresie zakazu odnoszą się również do trenera, który w myśl uchwały PZPN regulującej stosunki pomiędzy klubem sportowym a trenerem piłki nożnej nie może uczestniczyć w zakładach bukmacherskich dot. wszelkich rozgrywek sportowych odbywających się w Polsce i za granicą. W myśl literalnego brzmienia tych przepisów trener nie może obstawiać zakładów dotyczących także innych dyscyplin sportowych niż piłka nożna. Interesująca w kontekście zakresu odpowiedzialności jest także między innymi treść deklaracji, którą na potrzeby rejestracji w PZPN zobowiązani są składać pośrednicy transakcyjni (czyli tak zwani agenci piłkarscy), w szczególności funkcjonujący w formie osób prawnych lub innych jednostek organizacyjnych.

Niezwykle szerokie i potencjalnie ryzykowne dla pośrednika jest oświadczenie, zgodnie, z którym oświadcza między innymi, że ani osoba prawna łub inna jednostka organizacyjna, którą reprezentuje, ani żadna z osób w niej zatrudnionych, ani on osobiście nie będzie brać osobistego udziału w zakładach bukmacherskich, loteriach, grach hazardowych lub innych zakładach wzajemnych, względnie w podobnych wydarzeniach lub transakcjach, związanych z meczami piłki nożnej. Zobowiązanie dotyczy więc wszystkich osób zatrudnionych przez pośrednika, niezależnie od pełnionej funkcji.

Ponadto, pośrednik składa również daleko idące oświadczenie, iż osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna, którą reprezentuje, ani żadna z osób, zajmująca się w jej ramach pośrednictwem, ani on osobiście nie posiada żadnych udziałów w koncernach, firmach i innych organizacjach, które promują, aranżują, negocjują lub przeprowadzają jakiekolwiek transakcje lub wydarzenia, związane z powyższymi grami. Za niedookreślone należy uznać odniesienie do innych organizacji, które promują, aranżują, negocjują lub przeprowadzają jakiekolwiek transakcje lub wydarzenia, związane z powyższymi grami.

KONTO PIŁKARZA NA PLATFORMIE BUKMACHERSKIEJ

W odniesieniu do sytuacji związanej ze sponsorem tytularnym II ligi i koniecznością założenia konta na profilu bukmachera celem obejrzenia meczów tych rozgrywek, to takie zachowanie nie powinno być interpretowane jako niedozwolony udział w zakładach bukmacherskich. Tym samym nie powinno skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną czy kontraktową. Nie dotyczy to jednak zawodników niepełnoletnich, którzy w myśl przepisów prawa powszechnego nie mogą założyć przedmiotowego konta i będą oni musieli poczekać do czasu stworzenia odpowiedniej platformy streamingowej.

Źródło: piłkanozna.pl

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *