xG w piłce nożnej – co to jest?

Być może przeszło Wam nie raz przez uszy pojęcie oczekiwanych bramek (czasami nazywanych lub zapisywanych jako xG) i zastanawialiście się co to jest?

Może już analizowaliście xG lecz czy wiecie jak może to pomóc w typowaniu zakładów na piłkę nożną?

Tak czy inaczej spróbuję rzucić więcej światła na tę dość istotną statystykę, która jest tak samo lubiana przez analityków piłkarskich, jak jest szanowana przez ekspertów.

Oczekiwane bramki to miara obliczająca wartość między 0, a 1 oparta na tym, czy oddany przez zawodnika strzał zakończy się bramką, czy nie. 0 oznacza, że ​​nie ma szans na zdobycie bramki, a 1 oznacza pewną szansę na zdobycie bramki.

Do wykonania obliczeń wykorzystywanych jest wiele różnych czynników i danych historycznych, które bardziej szczegółowo przedstawiono poniżej. To, na co pozwalają nam te dane, to obliczenie, ile goli dana drużyna powinna strzelić w meczu na podstawie szans, jakie miała. Możesz to wykorzystać, aby dowiedzieć się, czy mieli pecha, czy też zostali uczciwie pokonani, ponieważ nie stworzyli sobie wystarczającej liczby szans. Dane dotyczące przewidywanych bramek mogą być również wykorzystane do stworzenia przewidywanej statystyki punktowej, czyli spodziewanej liczby punktów, które drużyna powinna zdobyć w całym sezonie na podstawie liczby bramek, które powinna zdobyć. Obliczenia są dokonywane na podstawie goli zdobytych i nie zdobytych, a następnie są wykorzystywane do obliczenia liczby wygranych meczów, które by im dały tą szansę.

Jak się oblicza oczekiwane gole?

Oto sześć głównych składników używanych do określenia, jaka jest liczba xG przy strzale na bramkę:

  • Część ciała – czy strzał wykonano mocniejszą stopą zawodnika, jego słabszą stopą, głową czy jakąś inną częścią ciała?
  • Przejście gry – czy strzał był wykonywany z gry, czy jest to sytuacja przy stałym fragmencie?
  • Odległość od bramki – czy strzał wykonywany jest z bliska czy z daleka? Ogólnie rzecz biorąc, piłkarze mają większe szanse na zdobycie gola, im bliżej bramki się znajdują.
  • Kąt od bramki – czy gracz znajduje się bezpośrednio przed bramką, z boku lub z bardzo ostrego kąta. Im mniejszy kąt, tym trudniejszy będzie strzał i mniejsza szansa na trafienie.
  • Jak powstała szansa – czy jest to zagranie piłki, w którym zawodnik wpada na bramkę, następuje dośrodkowanie w pole karne, odbicie czy coś innego?
  • Rzeczywisty strzał – czy to czysta szansa, odbicie, czy gracz przedryblował zawodnika przed oddaniem strzału?

To tylko podstawy modelu xG. Niektóre firmy bowiem, które je opracowują, podają bardziej szczegółowe informacje, w tym wygląd defensywnej strony gry. Obejmuje to ocenę bramkarza, jeśli gracze są blisko bloku obronnego lub poza swoją pozycją itd. Jak widać, metodologia stojąca za tym jest bardzo złożona, ale wszystko, co zostało wymienione powyżej, ma sens. Strzał silną nogą w grze otwartej, blisko bramki, bezpośrednio przed bramką, czyli czysta szansa, ma większą szansę na powodzenie niż wiele innych typów strzałów.

Jak korzystać z xG w zakładach na piłkę nożną?

Dane xG pozwalają lepiej przyjrzeć się ostatnim meczom niż same ich wyniki i w ten sposób możesz ich użyć, aby pomóc sobie w obstawianiu.

Na przykład:

Legia Warszawa zdobyła 1 punkt w ostatnich trzech meczach. Można by to uznać to za kiepską formę, dlatego bukmacherzy wycenili ich z wyższym kursem, że wygrają następny mecz. Dane xG pokazują, że w ostatnich trzech meczach byli znacznie lepsi od swoich przeciwników. Oznacza to, że nie grają słabo, ale mieli pecha i nadal grają dobrze, mimo zdobycia tylko jednego punktu.

Na podstawie tych danych można by przyjąć, że zakład na Legię jest valuebetem ze względu na swój kurs, dane sugerują, że grają tak dobrze, jak w dowolnym momencie, niezależnie od zdobytych punktów. Powinieneś zatem używać danych xG tylko jako wskazówki, aby zobaczyć, jak radzą sobie zespoły, ale jeśli pasuje to do tego, co Twoim zdaniem wydarzy się w grze, dodaje to dodatkowej siły do ​​Twojego typu. Coś innego, na co należy zwrócić uwagę, to zespoły stwarzające szanse, gdy obstawiasz łączną liczbę bramek. Jeśli statystyki xG wskazują, że stwarzają wiele dobrych okazji, większa liczba bramek w ich meczach jest bardziej prawdopodobna. Natomiast te zespoły, które stwarzają szanse słabej jakości, nawet jeśli mają dużo strzałów na bramkę, mają mniejsze szanse na zdobycie gola i mogą być wykorzystywane do obstawiania „poniżej” na linii bramkowej.

To tylko skrót i zachęta do zagłębienia się we wskaźnik xG. Życzymy powodzenia przy jego wykorzystywaniu.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *