Wystąpienie Polskiej Izby Gospodarczej Branży Rozrywkowej i Bukmacherskiej

Powstała w ostatnim czasie Polska Izba Gospodarcza Branży Rozrywkowej i Bukmacherskiej wystąpiła z pierwszym wnioskiem dotyczącym swoich celów statutowych.

Izba skierowała do Polskiego Związku Piłki Nożnej i Ekstraklasy S.A. pisemne wystąpienie, w którym podnosi problem związany z pobieraniem przez ww. instytucje od polskich bukmacherów horrendalnych opłat za korzystanie z wyników meczów piłkarskich.

Izbę reprezentuje w powyższej sprawie prof. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych. Kopię pisma zamieszczamy pod tym artykułem.

Pobieranie wskazanych opłat wydaje się być całkowicie nieuzasadnione albowiem wyniki meczów piłkarskich stanowią informację publicznie dostępną, z której wszyscy mogą korzystać. Co więcej, PZPN i Ekstraklasa pobierają powyższe opłaty w wysokości stanowiącej procent od całych przychodów spółek bukmacherskich, w tym również od zakładów, które w ogóle nie dotyczą meczów polskiej piłki nożnej, jak np. żużel, koszykówka, czy tenis.

Jeszcze większe niezrozumienie związane jest z tym, że pobierane przez PZPN i Ekstraklasę opłaty obliczane są w taki sposób, że nie uwzględniają w ogóle faktu, iż spółki płacą podatek od gier w wysokości 12% od wpłaconych stawek. Innymi słowy, płacony przez bukmacherów podatek traktowany jest również jako przychód, od którego pobierana jest opłata.

Firmy bukmacherskie próbowały wielokrotnie rozmawiać na powyższe tematy z przedstawicielami PZPN i Ekstraklasy. Wszelkie propozycje rozsądnego uregulowania powyższej kwestii spotykały się jednak zawsze z odmową oraz stwierdzeniem, że „przecież można nie podpisywać umowy z PZPN i Ekstraklasą”. Z tego względu sprawą postanowiła zająć się nowo powstała Izba Gospodarcza.

W opisanej sprawie postępowanie prowadzi również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w kierunku stwierdzenia, czy PZPN i Ekstraklasa S.A. nie wykorzystują pozycji dominującej. Izba Gospodarcza chce aktywnie uczestniczyć w tej sprawie i wkrótce przyłączy się do ww. postępowania.

1 thought on “Wystąpienie Polskiej Izby Gospodarczej Branży Rozrywkowej i Bukmacherskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *