[WYROK] To nie oskarżony musi udowadniać swoją niewinność

8 lutego 2016 roku w Siedlcach zapadł kolejny wyrok uniewinniający za rzekomy udział w zagranicznych grach losowych.

Wyrok jak wyrok, uniewinnienie nie różni się zbytnio od innych podobnych, które opisywaliśmy (patrz: „Seria wyroków uniewinniających polskich graczy”).

Jest jednak w uzasadnieniu coś szczególnego co można przeczytać między wierszami. A mianowicie wrażenie, że Urzędowi Celnemu już się zwyczajnie po ludzku nie chce. Otóż w tej sprawie oskarżony obywatel dokonał wpłat na konto zagranicznego bukmachera poprzez swoje konto w banku spółdzielczym.

Przesłuchany w postępowaniu przygotowawczym nie przyznał się do winy, stwierdził, że nie wie o co w ogóle chodzi i oświadczył, że będzie składał wyjaśnienia dopiero po przedstawieniu jakichkolwiek dowodów świadczących o tym, że uczestniczył w zagranicznych grach losowych przebywając na terenie Polski.

Co zrobił Urząd Celny? Ano nic… nie zebrano ŻADNYCH dowodów mogących poprzeć oskarżenie i skierowano do sądu jedynie historię wpłat z banku na konto bukmachera.

Oskarżyciel publiczny nie pokusił się nawet aby dostarczyć do sądu przedmiotu działalności firmy, na której konto były dokonywane wpłaty! Stąd sąd nie mógł nawet rozpatrywać ewentualnej odpowiedzialności oskarżonego z art. 107§2 k.k.s. gdyż nie udokumentowano nawet, że dana firma organizuje gry losowe…

Uznanie oskarżonego winnym dokonania przestępstwa mogłoby nastąpić jedynie wówczas, gdyby materiał dowodowy zgromadzony w sprawie winę przesądzał w sposób całkowity, pewny i wolny od wątpliwości.

Opieranie aktu oskarżenia na przelewach z jednego rachunku na drugi bez podjęcia próby zgromadzenia mocnego materiału dowodowego może świadczyć o tym, że nawet Urzędy Celne są już zmęczone tym absurdem ustawy o grach hazardowych.

Do funkcjonariuszy celnych: my tez już jesteśmy zmęczeni…

WYROK Z 8 LUTEGO 2016 ROKU

1 thought on “[WYROK] To nie oskarżony musi udowadniać swoją niewinność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.