Uzależnienie od hazardu

Biorąc pod uwagę, jak szybko branża hazardowa w Polsce się rozwija, a także sprawdzając wpływy do budżetu jakie generują operatorzy, warto zatrzymać się na moment i zastanowić nad tym, czy jest to bezpieczna forma rozrywki.

W roku 2018, w Polsce zarejestrowanych było ponad 70 tysięcy osób uzależnionych od hazardu. Przeglądając raporty wpływów można odnieść wrażenie, że liczba ta będzie rokrocznie wzrastać.

Ludzie uzależniają się z różnych powodów. Początkowo związane jest to najczęściej z dość łatwą wygraną, która w zależności od upodobań przychodzi z gier na automatach, gier internetowych, gier losowych, ruletki, zakładów bukmacherskich. Ludzie grają wszystko, jednak wszystkich łączy ta sama chęć, łatwego zarobku. Jest jeszcze druga strona medalu. Ci, którzy przegrywają, starają się za wszelką cenę się odegrać.

Wszystko zaczyna się bardzo niewinnie, bowiem stawiając 5 złotych, można wygrać 10. I tak dalej… Trzeba jednak zwrócić uwagę, iż w dobie internetu, coraz to młodsi ludzie trafiają do grona uzależnionych. I pomimo bardzo restrykcyjnych kontroli, także nieletni poruszają się coraz pewniej po śliskim świecie hazardu. Dla gimnazjalistów to już niemal bułka z przysłowiowym masłem.

Jednak przeprowadzane badania potwierdzają, że ryzyko jakie niesie za sobą możliwość gry za pieniądze wyzwala w ludziach częstsze bicie serca i wyrzut adrenaliny. To wszystko za sprawą cichej nadziei na wielką wygraną, odmianę losu, zmianę życia. Taka chęć pójścia w życiu na skróty, aby czegoś się dorobić i nie napracować się. Coś co w nowoczesnym świecie staje się niemal regułą.

W natłoku sprzecznych informacji płynących ze świata, każdy młody człowiek, chciałby zmienić coś w swoim życiu, lecz nie do końca wie co. Każdy jednak jest przekonany, że wybiera właściwą drogę, lecz nie zna w ogóle mechanizmu jakim jest hazard.

Hazard prowadzony nieumiejętnie jest bowiem pułapką. Początkowo jednak wszystko sprowadza się do tego lekkiego dreszczyku emocji. Ale gra dla zabawy jest przecież ok. Receptory jednak „wciąż” czekają na ten jeden strzał. Niska wygrana cieszy, poprawia nastrój. Niemniej jest niska. Następnie zaczyna odrywać od szarej rzeczywistości, powoli stając się tragiczną koniecznością.

W skrajnych przypadkach hazardziści zaczynają brać kredyty, sprzedawać wartościowe przedmioty itd. Klasyczny mechanizm uzależnieniowy. Skutki zapętlania się bywają jeszcze gorsze…

Oczywiście istnieją specjalistyczne ośrodki leczenia uzależnień. Niemniej, zanim jeszcze zaczniecie przygodę z hazardem, zapoznajcie się z Odpowiedzialną Grą. Informacje te nie są zawarte na stronach w celu ich zapełnienia, lecz przeciwdziałaniu następstwom niewłaściwego podejścia do gry.

GRAJ ODPOWIEDZIALNIE!

 

1 thought on “Uzależnienie od hazardu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.