U bukmacherów zagramy po nowemu

Dzięki nowelizacji ustawy hazardowej, która zaczęła obowiązywać kwietnia 2017, nielegalny hazard w Polsce zostanie zablokowany.Nowe przepisy powinny spowodować, że część pieniędzy z firm bukmacherskich nie powędruje za granicę, lecz zasili budżet i polski sport.

Część bukmacherów zniknie, część być może tylko na jakiś czas. Wiele osób zdziwi się, że nie może już sobie pograć w sieci. A niemało osób będzie pozytywnie zaskoczonych, widząc reklamę zakładów bukmacherskich na koszulce swojego ulubionego klubu. Od  1 kwietnia obowiązuje nowa ustawa hazardowa, która w najbliższym czasie wywoła duże zmiany na rynku.

Jestem przekonany, że do sportu popłyną dodatkowe pieniądze. W tej chwili trudno przewidzieć jakie, ale bukmacherzy, którzy będą nadal działać w Polsce, muszą w jakiś sposób komunikować się ze swoimi klientami – mówi prezes firmy Fortuna Konrad Komarczuk. – Ostatnio niemal codziennie mamy informacje o tym, że bukmacherzy związali się umową z kolejnym podmiotem. To nie jest żadna branżowa tajemnica – dodaje.

Blokowanie stron

Ustawa zmienia bardzo dużo, jeśli chodzi o hazard w ogólnym pojęciu. Wprowadza monopol państwa w kwestii gry na automatach oraz w kasynach internetowych. I właściwie te sfery były najważniejszym powodem zmiany przepisów. Zmieniły się także zasady, na jakich działać będą w naszym kraju firmy oferujące zakłady bukmacherskie. Te, które nie zarejestrowały się w Polsce, muszą liczyć się z tym, że zablokowane zostaną ich strony. Zablokowana także zostanie możliwość dokonywania płatności z tych firm i do tych firm na konta w polskich bankach. Ustawa już obowiązuje, ale nie przez przypadek piszemy o blokowaniu w czasie przyszłym. Ta część przepisów zacznie obowiązywać od lipca.

konrad komarczuk
Konrad Komarczuk, Prezes FORTUNA Zakłady Bukmacherskie

Jak to będzie działać w praktyce? Jeżeli ktoś do tej pory bawił się w typowanie wyników przez firmę, która nie posiada polskiej licencji, może stracić dostęp do własnego konta. Od 1 lipca firma znajdzie się na czarnej liście, a dostawca internetu będzie miał obowiązek zablokowania dostępu. Może się zatem zdarzyć i tak, że nie odbierzemy w kraju ani grosza z wygranej, którą tuż przed zablokowaniem strony udało się nam trafić!

Część bukmacherów, którzy działali do tej pory na naszym rynku bez licencji, już się z niego wycofała. To właśnie te firmy w języku potocznym nazywaliśmy nielegalnymi. W ostatnim tygodniu z działania u nas zrezygnował Bet365, czyli firma, o której mówiło się, że ma największy udział w rynku. Według szacunków należało do niej aż 40 procent przychodów. To kolosalna kwota biorąc pod uwagę, że cały rynek – łącznie z szarą strefą – szacowany był na około 5 miliardów złotych! Co ciekawe, na bukmacherów bez licencji przypadało 4,5 mld, a na zarejestrowanych w Polsce tylko 0,5 mld.

Nie do końca wierzę w te szacunki. Naszym zdaniem legalny rynek stanowił więcej niż tylko 10 procent. Z naszych obliczeń wynika, że przypadało na niego 20 procent. Nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z ogromnymi pieniędzmi. Nie wierzę zatem, że firmy, które teraz się wycofują, pozostaną poza Polską. Wrócą tutaj – dodaje prezes Fortuny.

W tej chwili mamy w naszym kraju siedem podmiotów, które legalnie mogą oferować w internecie zakłady wzajemne – uzupełnia minister Janczyk. Nikt nie miał wątpliwości, że rynek bukmacherski w Polsce wymagał zmian. Jak wynikało z badań, wielu graczy w ogóle nie zastanawiało się nad tym, czy gra u „legalnych” czy „nielegalnych” bukmacherów. Ba! Wielu w ogóle ich nie odróżniało! Na pewno zbyt dużo pieniędzy, niezależnie od tego, jakie przyjmiemy szacunki, przechodziło obok – budżetu państwa, a także polskiego sportu. Ale kością niezgody nie była wcale sprawa blokowania stron, czy wymóg rejestrowania się w Polsce. To, co najbardziej przeszkadzało firmom, które nie chciały się u nas „zalegalizować” była wysokość podatku. Niezwykle wysokiego, bo wynoszącego 12 procent od sumy wpłaconych zakładów.

I niestety, pozostał on w takim wymiarze, co odbije się na wysokości nagród wypłacanych grającym. Postulowaliśmy, żeby podatek wynosił 20 procent, ale od wpływów pomniejszonych o sumę wypłaconych nagród. Tak byłoby sprawiedliwiej i korzystniej dla konsumentów – przyznaje szef Fortuny. – W ubiegłym roku wyłącznie na podstawie tego podatku zapłaciliśmy do budżetu państwa 90 milionów złotych! To potężna kwota – mówi z kolei Mateusz Juroszek, szef firmy STS.

(…)

Zagadkowy rynek

Teoretycznie dla świata sportu powinno być wspaniale. Ale tylko teoretycznie, bo w rzeczywistości nie wiadomo, jak zachowa się rynek. Czy wrócą na niego firmy, które już się z nami pożegnały lub pożegnają? Nie wiadomo też, jak zareagują gracze. Zagadką jest również to, czy wspomniane firmy już po uzyskaniu legalizacji rzeczywiście zechcą reklamować się na polskim rynku. Wymieniany wcześniej Bet365 swoją pozycję uzyskał nie wykładając w ostatnim czasie pieniędzy na promocję w Polsce. Ponieważ nie mógł tego robić, wystarczyło mu to, co nasi kibice oglądali w przekazach z innych lig.

Powrotu bukmacherów można spodziewać się najwcześniej na początku lipca. Trudniej jednak przewidzieć, ile czasu będzie trwało układanie się rynku na nowo. Mam prawo przypuszczać, że jakieś sześć do dziewięciu miesięcy – prognozuje szef Fortuny. – Już od stycznia zauważamy dopływ nowych graczy. Nie wiem, czy całkowicie uda się wyeliminować osoby grające w szarej strefie, ale nawet jeśli ta liczba zmniejszy się o 70 czy 80 procent, to będzie lepiej dla rynku i dla sportu – dodaje Juroszek.

Pełny tekst na przegladsportowy.pl

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *