Twitch wprowadza nowe zasady dotyczące nękania użytkowników

2020 rok był rekordowy dla serwisów streamingowych. W przypadku Twitcha prezentowane były na nim nie tylko rozgrywki w popularne gry online, kasyna online oferujące bonusy bez depozytu, lecz i nawet koncerty online.

Twitch zyskał nie tylko na wartości i przychodach, lecz musiał się zmierzyć z wieloma nowymi problemami wynikającymi z przyrostu liczby graczy. Jednym z nich była mowa nienawiści. Wiemy już teraz, że od przyszłego roku mają zostać wprowadzone nowe zasady dla użytkowników.

Stop mowie nienawiści

Niestety coraz częściej można zetknąć się z mową nienawiści w sieci. Wiele osób błędnie utożsamia ją z wolnością słowa. Jednym jest jednak wolne wypowiadanie własnego zdania, a drugim obrażanie, często w bardzo wulgarny i agresywny sposób innych osób, narodowości, tożsamości. Dlatego też nagminnym stało się atakowanie w sieci osób o innym kolorze skóry, orientacji seksualnej czy też poglądach politycznych. Na całe szczęście coraz więcej serwisów internetowych, zwłaszcza społecznościowych wprowadza zakazy dla mowy nienawiści. Jednym z nich jest właśnie Twitch.

Niedawno ten popularny serwis streamingowy dla gier wideo ogłosił wprowadzenie zmian w swoich zasadach dotyczących niewłaściwego zachowania użytkowników. Wynika to z tego, że Twitch zauważył coraz większe nękanie kobiet, osób czarnoskórych, LGBT, innych narodowości na ich kanałach. Zdaniem firmy są one nieproporcjonalnie większe do podobnych zachowań występujących na większości kont. Nowa polityka firmy ma znacznie bardziej szczegółowo określić, jakie zachowania będą kwalifikować się jako molestowanie czy znęcanie się. Wprowadzone zatem mają być większe zabezpieczenia dotyczące molestowania seksualnego, mowy nienawiści.

Twitch staje się w ten sposób o wiele bardziej poprawny politycznie. Ma to swoje plusy i minusy, choć oczywiście rozwiązanie to jest jak najbardziej wskazane. Zakazane ma być od teraz wytykanie osobom ich wyglądu, koloru skóry, a w przypadku seksualności nie będzie można przesadzać w opisywaniu kogoś atrakcyjności. Podlegają pod to również częste komentarze, w których użytkownik będzie w mniejszym lub większym stopniu wychwalał osobę prowadzącą kanał. W ten oto sposób nagminne pisanie o tym, jak wspaniały biust ma streamerka czy klatę streamer, może zostać uznane przez Twitcha za przekroczenie zasad.

Nie bez powodu już od pewnego czasu serwis ten i podobne strony wprowadziły politykę co do ubioru przed kamerą. W wielu przypadkach kanały skąpo ubranych kobiet są banowane. Przez to już w kwietniu tego roku wprowadzone zostały nowe zasady, które mocno ukróciły proceder kobiet zarabiających na Twitchu jedynie swoim wyglądem.

Znany serwis poinformował, że nowe zasady będą obowiązywać od 22 stycznia. Osobom łamiącym zakazy będą wymierzane kary w zależności od ich stopnia. Egzekwowanie banów czy innych kar będzie zależało od sygnałów zgłaszanych przez samych użytkowników lub też widzów.

Twitch w oficjalnym komunikacie poinformował, że już od kilku miesięcy współpracował na tym polu zarówno z branżowymi ekspertami, jak i również amerykańską Radą Doradczą ds. Bezpieczeństwa. Widać zatem, że firma ta poważnie podeszła do całej sprawy i chce w najbardziej skuteczny i zgodny z prawem sposób wyeliminować ze swojego świata najbardziej toksycznych użytkowników.

Jak można wyczytać w regulaminie z 2018 roku, już od pewnego czasu Twitch zabrania różnego rodzaju elementów nienawistnego zachowania, które służy dyskryminacji, nękaniu, oczernianiu, uprzedmiotowieniu czy nawet przemocy w odniesieniu do wybranych grup społecznych. Dotyczy to zarówno płci lub tożsamości płciowej, rasy, wyznania, narodowości, wieku, niepełnosprawności, cech wyglądu, orientacji seksualnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.