„Tragiczne konsekwencje” związku piłki nożnej z hazardem
Zaangażowanie firm bukmacherskich oraz rozwój technologii mobilnych sprawiły, że wielu młodych mężczyzn w Wielkiej Brytanii nie potrafi oglądać meczów piłkarskich bez wcześniejszego obstawienia zakładów co prowadzi w wielu przypadkach do „tragicznych konsekwencji”.
Eksplozja w marketingu i sponsoringu od czasu ostatniej deregulacji hazardu przez rząd laburzystów w 2005 r., w połączeniu z łatwością obstawiania online za pośrednictwem smartfonów, doprowadziła do „gamblifikacji” oglądania piłki nożnej, wynika z badań przeprowadzonych przez dr Darragh McGee z University of Bath.
McGee spędził dwa lata ściśle współpracując z dwiema grupami kibiców w wieku 18-35 lat w Bristolu i Derry, rejestrującymi dogłębnie swoje nawyki hazardowe, w projekcie badawczym finansowanym przez British Academy.
Wielu uczestników badań nie potrafi już oglądać meczów piłkarskich, jeśli wcześniej nie obstawi wyniku u bukmachera. Gdy oglądają mecz, ich rozmowy dotyczą bardziej obstawiania niż przebiegu gry. Obstawiają wyniki spotkań, ale też tak nieistotne szczegóły, jak liczba rzutów rożnych czy żółtych kartek. Średnio mają ponad 25 kont w różnych serwisach bukmacherskich.
W sumie 14,4 miliarda funtów zostało przegranych w zakładach bukmacherskich w Wielkiej Brytanii od kwietnia 2017 r. do marca 2018 r., według danych przedstawionych przez Komisję ds. Gier Hazardowych, co stanowi wzrost z 13,8 mld funtów w stosunku do poprzedniego roku. Z ogólnej kwoty 5,3 miliarda funtów zostało wpłaconych w zakładach online, co stanowi wzrost o 12,8% w porównaniu z poprzednim rokiem.
Źródło: theguardian.com