SW Research dla SPiPFB: STS najbardziej znaną marką bukmacherską w Polsce

STS jest najbardziej znaną marką wśród firm bukmacherskich działających w Polsce – wynika z badania ośrodka SW Research dla Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (SPiPFB). Drugie miejsce zajmuje Fortuna, a trzecie Betclic lub Totolotek (w zależności od kategorii).

W kryterium „top of mind” STS jest niekwestionowanym liderem rozpoznawalności. Wskazało go bowiem 42% badanych. Drugą Fortunę – 19%, a Totolotka i Betclica wybrało odpowiednio 10 i 9% ankietowanych. Pozostałe marki uzyskały wynik między 1 a 3%. Świadomość TOM (Top of Mind) oznacza procent grupy docelowej wskazujący daną markę jako pierwszą w badaniu (pierwsza, która przyjdzie do głowy respondentowi).

„Wyniki i pozycje w zestawieniu pokrywają się z udziałami rynkowymi poszczególnych operatorów. Wyraźnym liderem od lat jest STS, przed Fortuną i marką Betclic, która awansowała na trzecie miejsce. Tylko jednak dwie pierwsze firmy oraz forBet wygenerowały zyski spośród wszystkich ponad 20 legalnych firm działających w Polsce w 2020 roku”

– komentuje prezes Stowarzyszenia, Marta Kostka.

W świadomości spontanicznej (procent grupy docelowej, który bez pomocy ankietera jest w stanie podać nazwę marki) także liderem jest STS (62%), ale dystans dzielący go od Fortuny (54%) jest już mniejszy. Na wyraźnym trzecim miejscu plasuje się z kolei Betclic (27%) przed Totolotkiem (23%), LV Bet (12%), BetFan (10%), forBet (8%) i Superbet (7%).

W zestawieniu znalazło się też kilka zagranicznych marek firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów i są traktowane jako nielegalne na terenie Polski.

„Niestety obecność szarej strefy uwidoczniła się również w badaniu znajomości marek, czego dowodem są wskazania respondentów na znajomość nielegalnych podmiotów. Nieraz, lepiej znali oni markę nielegalnego bukmachera niż tego posiadającego licencję Ministerstwa Finansów. Szara strefa na rynku hazardowym w Polsce nieprzerwanie rośnie od 2016 roku w ujęciu nominalnym. Jeszcze w 2016 roku jej obroty wyniosły 3,5 mld zł, a w 2020 roku aż 12,6 mld zł” – mówi Kostka.

Ankietowani przez SW Research zostali też poproszeni o przypisanie cech, które ich zdaniem odpowiadają poszczególnym markom. I tak – według nich – STS i Fortuna są markami m.in. nowoczesnymi, legalnymi, oferującymi uczciwe zasady oraz profesjonalnymi i zaangażowanymi w polski sport. STS-owi przypisywano również wysokie kursy i atrakcyjne bonusy. Betclic to marka przede wszystkim legalna, nowoczesna i oferująca uczciwe zasady gry, a np. Superbet jest wg ankietowanych kompetentną i pewną siebie marką.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 18-23 lutego 2022 roku na próbie 619 ankiet osób zainteresowanych sportem w wieku 18-34.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *