Stowarzyszenie Graj Legalnie: STS umacnia pozycję lidera na rynku bukmacherskim

Ministerstwo Finansów podało dane dotyczące wpływów podatkowych za pierwsze półrocze 2020 roku. Legalna część branży bukmacherskiej odprowadziła w tym okresie podatek od gier w wysokości 343,4 mln zł, co oznacza spadek o 10% do analogicznego okresu roku 2019.

W samym drugim kwartale bukmacherzy przekazali fiskusowi 138,6 mln zł, przed rokiem było to 188,6 mln zł, co oznacza spadek aż o 26,5%.

Z szacunków Stowarzyszenia Graj Legalnie wynikają następujące wnioski:
• STS umocnił pozycję lidera i tym samym kontroluje połowę rynku – największy bukmacher ma bowiem niemal 50% udziałów w sektorze zakładów wzajemnych w Polsce. Porównując przychody drugich kwartałów lat 2019 oraz 2020, STS odnotował wzrost o 4%.
• Na drugim miejscu znajduje się Fortuna, której udział rynkowy w stosunku do drugiego kwartału roku 2019 spadł prawie o 7% i obecnie odpowiada za ok. 25% przychodów polskiej branży bukmacherskiej.
• Trzecim największym podmiotem pozostaje Forbet, który zwiększył swój udział o 1%.
Od 2 kwartału roku 2019 rozpoczęło działalność trzech nowych bukmacherów Noblebet, Ewinner oraz Betclic.

Na zmiany w polskim sektorze zakładów wzajemnych ma wpływ pandemia koronawirusa. Ograniczenie liczby wydarzeń sportowych w II kwartale br. oznaczało mniejszą ofertę u operatorów. Nierentowność firm bukmacherskich – z wyłączeniem największych podmiotów – została dodatkowo pogłębiona przez bieżącą sytuację.

Z danych Stowarzyszenia wynika, że STS najlepiej dostosował się do nowych warunków i w trudnych okolicznościach rynkowych nie tylko utrzymał pozycję lidera rynka, ale również ją umocnił. Należy się także spodziewać, że proces digitalizacji branży zostanie wzmocniony w najbliższym czasie. Już teraz część polskich operatorów generuje nawet 85% przychodów w kanałach online.

About Author

2 thoughts on “Stowarzyszenie Graj Legalnie: STS umacnia pozycję lidera na rynku bukmacherskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *