SportPesa nawiązała współpracę z Evertonem

SportPesa, największy afrykański bukmacher, zawarł drugą co do wielkości umowę sponsoringową dla firmy hazardowej w najbogatszej lidze piłkarskiej, angielskiej Premier League.

SportPesa jest głównym sponsorem klubu piłkarskiego FC Everton występującego na co dzień w Premier League. Umowa została zawarta na okres pięciu lat, warta około 12.5 miliona dolarów rocznie. Logo tego afrykańskiego giganta pojawiło się na koszulkach drużyny Evertonu, a także na ich stadionie – Goodison Park.

Dlaczego akurat zespół Premier League? Odpowiedź jest prosta, bowiem miliony ludzi w Kenii regularnie oglądają mecze Pemier League. Ogólnie, piłka nożna jest bardzo popularna w Kenii, a zakłady na mecze piłki nożnej stanowią 79% wszystkich zakładów sportowych zaakceptowanych w 2018 roku przez bukmacherów. W tym samym roku 11 z 20 wyszukiwań w Google było powiązanych z zakładami, a SportPesa znajdowało się na samej górze tej listy. SportPesa jest wiodącym operatorem w Afryce Wschodniej, pomimo problemów w Kenii. Kenia jest obecnie trzecim co do wielkości rynkiem hazardu w Afryce, po Afryce Południowej i Nigerii.

SportPesa co roku wydaje miliony na sponsorowanie drużyn i wydarzeń piłkarskich na całym świecie, a głównymi rynkami zbytu są Kenia, Republika Południowej Afryki i Tanzania. Ponadto SportPesa ma powiązania z Arsenalem, Hull City i Cape Town City. Firma sponsorowała także kluby i ligi piłkarskie w Kenii za około 5,8 miliona dolarów rocznie. Rentowność komercyjna umów sponsoringowych zawieranych przez afrykańskie firmy bukmacherskie, sięga ponad 40 milionów dolarów rocznie na same kluby angielskiej Premier League. Prowadzi to do generowania ponad 1 mld USD przychodów z tytułu partnerstwa handlowego każdego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.