Sponsoring sportu – firmy bukmacherskie w Polsce i Europie

Rynek sponsoringu sportowego w Polsce zdominowany jest przez spółki Skarbu Państwa, które stanowią znaczny procent sponsorów klubów i wydarzeń sportowych. Szacuje się, że co roku przeznaczają one ponad 300 milionów złotych na wsparcie rodzimego sportu.

Polski sport korzysta również ze środków pochodzących z firm komercyjnych, jednakże poziom ich zaangażowania jest niższy niż w większości krajów Unii Europejskiej. Nad Wisłą powstają coraz okazalsze obiekty sportowe a poziom profesjonalizmu zarządzania klubami sportowymi rośnie z sezonu na sezon. Polska była organizatorem Mistrzostw Europy w piłce nożnej i siatkówce, wkrótce będzie gościć imprezę tej rangi w piłce ręcznej. Jednocześnie co roku miliony sympatyków piłki nożnej z rezygnacją obserwują moment, w którym Mistrz Polski odpada z kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Za rok minie 20 lat odkąd Widzew Łódź po raz ostatni reprezentował Polskę w tych prestiżowych rozgrywkach.

Nie jest tajemnicą, że wielki sport potrzebuje dużych pieniędzy, tym trudniej zrozumieć dlaczego rezygnuje się z dziesiątek a może nawet setek milionów złotych, które mogłyby wesprzeć budżety klubów i wydarzeń sportowych. Wskutek wprowadzenia w 2010 r. ustawy o grach hazardowych przedstawiciele branży zakładów wzajemnych i gier online, którzy inwestowali i dalej chcą inwestować w polski sport, zmuszeni byli wycofać się z rynku. Niekorzystne dla tych podmiotów regulacje prawne spowodowały, że z dnia na dzień sponsora strategicznego straciły Lech Poznań i Wisła Kraków oraz borykająca się dziś z dużymi problemami finansowymi 1. Liga, której sponsorem była wówczas firma Unibet.

Niekorzystnie wyglądają dane zaprezentowane przez EY w raporcie „Ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2015”, które wskazują na malejący udział przychodów ze sponsoringu i reklamy w całościowych przychodach polskich klubów najwyższej klasy rozgrywkowej (39% w 2012, 35% w 2013 i 30% w 2014). W 2013 roku przychody ze sponsoringu i reklamy osiągnęły wartość 160 mln zł, natomiast w 2014 roku było to już tylko 135 mln zł. Wiele klubów Ekstraklasy jako sponsora na koszulce posiada spółkę należącą do właściciela, spółkę Skarbu Państwa lub logo regionu, w którym występuje. Ponadto Śląsk Wrocław jest jedynym klubem w lidze bez jakiejkolwiek reklamy na koszulce.

Uregulowania ustawy hazardowej z 2010 roku nałożyły na operatorów restrykcyjne ograniczenia w obszarze reklamy i sponsoringu. Dziś jedyną dopuszczalną formą działań marketingowych jest informowanie o sponsorowaniu przez podmioty zarejestrowane na terenie Polski. Podmioty te nie mogą zatem prezentować swojej oferty ani zachęcać do gry. Efektem wprowadzenia tych ograniczeń było zmniejszenie wartości kontraktów sponsoringowych w porównaniu do okresu przed wprowadzeniem ustawy o grach hazardowych w 2010 roku. Szacowana wartość obecnych umów to około 11 mln złotych, co jest kwotą 4-krotnie mniejszą w porównaniu do roku 2009. Stabilne i zrównoważone budżety są warunkiem prawidłowego rozwoju klubów sportowych. Firmy bukmacherskie są zainteresowane sponsorowaniem polskiego sportu i polskich klubów, a potencjalne środki finansowe płynące z tej współpracy mogłyby poprawić kondycję rodzimego sportu i wesprzeć kluby w próbach dorównania światowej czołówce.
Raport „Sponsoring sportu – firmy bukmacherskie w Polsce i Europie” zawiera przykłady działań sponsoringowych firm bukmacherskich w Europie ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i Danii, krajów, które stawiane są za przykłady optymalnych uregulowań prawnych związanych z hazardem.

CZYTAJ PEŁNY RAPORT TUTAJ

About Author

1 thought on “Sponsoring sportu – firmy bukmacherskie w Polsce i Europie

Comments are closed.