Różnice między pieniądzem elektronicznym, walutą wirtualną oraz cyfrową

Opowieść o walutach cyfrowych to kontynuacja długiej sagi o gospodarce, rynkach oraz wymianie dóbr. Postępująca globalizacja sprawiła, że wiele ogólnoświatowych usług staje się szeroko akceptowanych. Zmieniają one nasze postrzeganie i doświadczanie wzajemnych interakcji.

Patrząc na historię Internetu, można dojść do wniosku, że waluty cyfrowe swoje powstanie zawdzięczają kryptografii klucza publicznego oraz podpisowi cyfrowemu.

Samo pojęcie waluty cyfrowej może być jednak dość niejasne. Sprawa jest bowiem znacznie bardziej złożona, a chaos terminologiczny nie sprzyja zrozumieniu tematu. Postanowiliśmy więc wyjaśnić czym różnią się od siebie trzy pojęcia, które kojarzone są z elektronicznym światem finansowym: pieniądze elektroniczne, waluty cyfrowe oraz waluty wirtualne.

Pieniądz elektroniczny

Chyba każdy z nas posiada kartę płatniczą wydaną przez bank. Kiedy deponujemy na niej jakieś środki, na naszym koncie pojawia się pewna liczba, która mówi nam, ile pieniędzy się na nim znajduje. W praktyce wygląda to tak, że bank przyjmuje od nas gotówkę, po czym wydaje nam kartę i numer, który jest właśnie naszym elektronicznym pieniądzem. Możemy go teraz wypłacić w bankomacie lub w okienku w banku.

Pieniądz elektroniczny ma trzy główne cechy:
● można bezpośrednio wymieniać go na gotówkę i odwrotnie
● Liczba kojarzona z pieniądzem elektronicznym odpowiada dokładnej kwocie waluty fizycznej
● Aby otrzymać pieniądz elektroniczny, musimy najpierw wpłacić odpowiednią ilość waluty fizycznej
Poza kartami wydawanymi przez bank, istnieje również wiele portfeli elektronicznych takich jak Paypal czy Payeer. Waluta, którą na nich gromadzimy również nosi nazwę pieniądza elektronicznego.

Szybkie wprowadzenie pieniądza elektronicznego doprowadziło do działań rządów, które wprowadziły pewne regulacje. Hongkong to jedna z pierwszych jurysdykcji, która umożliwiła wydawanie kart z przedpłaconymi środkami. Również w Europie podejmuje się próby regulacji takiego pieniądza. Unia Europejska wprowadziła na przykład dyrektywę w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje pieniądza elektronicznego oraz nadzoru ostrożnościowego nad ich działalnością.

Waluta cyfrowa

Waluta cyfrowa to pojęcie obejmujące przede wszystkim krypto waluty. Podbiły one świat online, a ich popularność stale rośnie, jak również wzrasta liczba ich potencjalnych zastosowań. Ludzie coraz bardziej zaczynają też zdawać sobie sprawę z zalet i ograniczeń jakie niesie ze sobą ten środek wymiany. Duże firmy, takie jak Apple, Dell czy PayPal zapowiedziały już, że zamierzają umożliwić klientom dokonywanie płatności w Bitcoinie, który jest najpopularniejszą walutą tego typu.

Również banki centralne coraz uważniej przyglądają się kryptowalutom. Na początku 2016 roku, Ludowy Bank Chin ogłosił, że sprawdza możliwość uruchomienia swojej własnej waluty cyfrowej, co przyczyniłoby się zwiększenia transparentności działań ekonomicznych, jak również pozwoliłoby zredukować pranie pieniędzy oraz unikanie opodatkowania.

Kluczem do zachęcenia jeszcze większej liczby ludzi do używania kryptowalut są regulacje rządowe. Państwa z całego świata rozważają obecnie sposób regulacji tego rodzaju waluty. Pozwoli to zwiększyć wiarę i zaufanie w technologię łańcucha blokowego na której oparte są kryptowaluty, jak również zaangażuje więcej firm oraz inwestorów, którzy chcieliby ulokować swoje pieniądze w rozwijającej się działce biznesu.

Waluta wirtualna

Waluta wirtualna to środek wymiany, który został zaprojektowany do tego, aby funkcjonował w świecie wirtualnym. Przykładem takiego świata może być gra komputerowa. Podstawową cechą takiej waluty jest to, że można postrzegać ją jako towar. Istnieje możliwość wymiany waluty fizycznej na walutę wirtualną, natomiast proces odwrotny nie jest już tak prosty, a przynajmniej nie przy użyciu oficjalnych kanałów.

Najlepiej więc wyobrazić sobie, że waluta wirtualna to towar, który kupujemy za walutę tradycyjną (fizyczną) lub cyfrową.

Waluty wirtualnej nie wydaje bank centralny, a jej użycie ograniczone jest do konkretnego środowiska wirtualnego.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *