Rośnie znaczenie futbolu w ofercie bukmacherów

Nie jest tajemnicą, że najczęściej typowaną dyscypliną sportową jest piłka nożna. Jaki jest jej udział u poszczególnych bukmacherów? W związku z organizowaną 21 kwietnia na londyńskim Stamford Bridge konferencją „Betting on football” nad tą kwestą pochylił się serwis Eegaming.org.

Dyrektor operacyjny Ladbrokes Jim Mullen podczas konferencji podsumowującej zeszłoroczne wyniki finansowe potwierdził, że futbol jest kluczowy w kontekście oferty dla klientów, szczególnie tych z grupy wiekowej 18-35. Suma stawek graczy w sezonie 15/16 wzrosła o 13,2% w punktach naziemnych, w internecie było to aż 38%. Dobitnym przykładem może być również Boxing Day, podczas którego tradycyjnie swoje mecze rozgrywa liga angielska. W roku 2015 stawki wzrosły aż o 56% w stosunku do wyniku w roku 2014.

Zdaniem Martina Ramshawa, senior odds compilera z William Hill popularność futbolu dotknęła nie tylko angielską Premier League, ale miała również wpływ na inne ligi. W przypadku Brytyjczyków oczywistym jest duże zaangażowanie w obstawianie rozgrywek angielskich i szkockich, zauważalny jest wzrost zainteresowania innymi czołowymi ligami europejskimi. Ramsham zwraca również uwagę na rosnącą pozycję rynków Europy Wschodniej, które choć nie generują obrotu tak wysokiego jak ligi zachodnie, to wzrost ich znaczenia jest bezsprzeczny.

Pokazują to wyniki finansowe Fortuna Entertainment Group, która obecna jest m.in. w Polsce, Czechach i na Słowacji.

Suma stawek Wygrane brutto Udział zakładów online Udział zakładów offline
Czechy 461,2 mln € 59,6 mln € 43,9 mln € 15,7 mln €
Polska 34,8 mln € 12,8 mln € 22 mln €
Słowacja 44,3 mln € 28 mln € 16,3 mln €

 

Według Martina Ramshawa jednym z kluczowych czynników w obszarze obstawiania piłki nożnej wciąż jest rozpoznawalność. Im bardziej popularna liga tym więcej widzów będzie ją oglądać i jednocześnie obstawiać. Jednak, jeśli takie zespoły jak CSKA Moskwa, czy Szachtar Donieck dobrze poradzą sobie w europejskich pucharach rośnie prawdopodobieństwo, że gracz obstawi zmagania tych drużyn również w macierzystych rozgrywkach. Jako drugi kluczowy czynnik Ramshaw wskazał obecność piłkarskich gwiazd lub znanych menadżerów w zespole.

Jednak jako najważniejszy czynnik Scott Ferguson z Best Gaming Technology wskazuje czas. Jako interesujący przykład Ferguson wskazuje Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej w Czechach (w 2017 te odbędą się w Polsce). Rozgrywanie spotkań w porze lunchu w ciągu tygodnia sprawiło, że jedyną konkurencją dla rozgrywek były niższe klasy rozgrywkowe mniej popularnych lig europejskich.

Źródło: Eegaming.org

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *