Rosja: wzrost podatku dla bukmacherów?

Według informacji rosyjskiego dziennika RBK w najnowszym projekcie krajowego kodeksu podatkowego znalazły się zapisy podnoszące niemal 100-krotnie podatki dla firm bukmacherskich. Zgodnie z projektem nowelizacji każdy region będzie zobligowany do zapłacenia  2,5-3 mln rubli (36.600 $ – 43.900 $) miesięcznie za możliwość zawarcia zakładów w internecie.

Opłata zostanie ustalona indywidualnie przez każdy z regionów kraju (administracyjny podział na 12 części), jednak jej domyślna wysokość to wspomniane minimum 2,5 mln rubli. Rząd przewiduje wprowadzenie nowych stawek podatkowych od 1 stycznia 2017 roku.

Branża bukmacherska wydaje się mieć dość sprzeczne zdanie w tej kwestii. Przewodniczący First Self-Regulating Organisation of Russian Bookmakers, Oleg Zhuravsky stwierdził, że wysoki podatek nie powinien mieć wpływu na zredukowanie oferty online. Według Zhuravskiego w porównaniu do aktywów finansowych w branży podatek w wysokości 2,5-3 mln rubli jest niską kwotą. Obecnie w Rosji istnieje 31 licencjonowanych firm bukmacherskich, których roczne obroty szacuje się na 1,5 mld dolarów.

Przewodniczący konkurencyjnej  Bookmakers Self-Regulatory Organization, Nikolai Oganezov przyznał, że działania rządu nie zostały skonsultowane z branżą, a propozycja podniesienia podatku jest mało przejrzysta prawnie.

Oprócz obciążeń podatkowych rosyjscy operatorzy są obecnie zobligowani do przekazania 5% swoich przychodów na Krajowy Fundusz Sportu.

Źródło: EGR

1 thought on “Rosja: wzrost podatku dla bukmacherów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.