Regulacje licencyjne w Europie

Hazard online jest ściśle regulowanym sektorem w Europie. Aby świadczyć usługi w krajach UE, operatorzy gier hazardowych z siedzibą w Unii muszą posiadać wiele licencji.

W Europie działalność hazardowa online jest kontrolowana przez krajowe systemy licencji. Podczas gdy w przeszłości albo nie istniały żadne regulacje dotyczące hazardu online, albo zezwalano państwowym monopolistom na świadczenie usług hazardowych online, dziś przeważająca większość państw członkowskich UE przyjęła systemy wielostanowiskowe, które pozwalają kilku prywatnym operatorom uzyskać udzielać licencji i świadczyć usługi w tym kraju. Jedynie 5 państw członkowskich UE miało konkurencyjne systemy licencyjne w 2009 roku, a pozostałe miały monopole lub zakazy. W 2019 roku sytuacja uległa radykalnej zmianie, a systemy wielu licencji zostały przyjęte w 25 państwach członkowskich. Przejście na systemy udzielania wielu licencji jest pozytywne, ponieważ jest to istotny element każdego konkurencyjnego i regulowanego rynku.

Brak innowacji i różnorodność ofert produktowych w krajach, w których istnieje niekonkurencyjny model, jest jednym z powodów, dla których na przykład upadają monopole. Rynek hazardu online jest, podobnie jak większość rynków internetowych, bardzo wrażliwy na popyt konsumentów, a jeśli gracz nie może znaleźć produktu lub usługi, których potrzebuje, od licencjonowanych operatorów, będzie patrzył na zewnątrz w świecie online, który nie ma granic. Może to prowadzić gracza do obstawiania na stronach internetowych, które są licencjonowane w innych krajach europejskich, zwanych inaczej „szarą strefą” lub na stronach internetowych, które w ogóle nie są regulowane w UE i nie zapewniają wymaganej ochrony konsumenta w zdecydowanej większości państw członkowskich UE.

W niektórych państwach członkowskich jedna licencja to wszystko, czego firma potrzebuje do oferowania usług hazardowych online, ale w wielu krajach firmy muszą uzyskać licencje specjalnie na oferowanie różnych grup produktów, takich jak poker lub zakłady sportowe. Może to oczywiście stanowić wyzwanie dla operatorów gier hazardowych, którzy oferują wiele produktów hazardowych online. Firmy członkowskie EGBA posiadają licencje w 19 państwach członkowskich UE, w wyniku czego łącznie posiadają ponad 134 licencje na gry hazardowe online, średnio 7 licencji na kraj.

Istnienie bardzo wiele różnych systemów licencjonowania. Jest to zarówno trudne pod względem administracyjnym, jak i kosztowne dla firm i organów regulacyjnych, i skutecznie stworzyło 28 rynków mini-gier hazardowych w Europie, które wymagają różnych zasad zgodności. W Europie, aby oferować ten sam produkt (np. Pokera), firma będzie potrzebować wielu licencji, aby dostarczyć ją klientom, pomimo tego, że oferowany produkt lub gra nie zmieniają charakteru ani warunków.

Skuteczne regulacje wymagają jak największej liczby graczy w danym kraju, którzy grają korzystają ze stron hazardowych online, licencjonowanych, regulowanych i nadzorowanych w tym kraju. Gwarantuje to, że wszyscy konsumenci są chronieni przez krajowe przepisy dotyczące ochrony konsumentów, władze krajowe regulują działalność związaną z hazardem i otrzymują dochody z podatków od hazardu, a operatorzy zapewniają zgodność i ich legalne działanie na rynkach. Aby to ułatwić, polityka krajowa powinna zapewnić konsumentowi wybór, umożliwiając konkurencję poprzez udzielanie wielu licencji.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *