Propozycja zmian ustawy hazardowej autorstwa Polski Razem

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego wiceprezes Rady Ministrów oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek przedstawili założenia projektu ustawy hazardowej autorstwa Polski Razem.

Tak jak zapowiadaliśmy około miesiąc temu nowa ustawa jest oparta przede wszystkim na rozwiązaniach zaczerpniętych z modelu duńskiego. Według Jarosława Gowina największym minusem obecnej ustawy jest „włożenie do jednego worka twardego hazardu, kasyn i zakładów bukmacherskich”. Projekt zakłada wydzielenie zakładów i gier karcianych z ustawy i obłożenie ich 20% podatkiem od dochodów brutto.

CifKlP9WkAA0A-Y

“Ten projekt oznacza postawienie kwestii gier hazardowych z głowy na nogi. Na głowie wszystko zostało postawione w 2009 roku, kiedy pod wpływem pamiętnej afery, rozmaitych rozmów na cmentarzach i stacjach benzynowych, wprowadzono rozwiązania skrajnie restrykcyjne, jeśli chodzi o kwestię uregulowania hazardu. Ale tyleż restrykcyjne, co nieskuteczne. Największym minusem obecnych rozwiązań jest wrzucenie do jednego worka twardego hazardu, jednorękich bandytów, gry w kasynach oraz zakładów bukmacherskich czy niektórych gier karcianych, takich jak Poker. Właściwie we wszystkich krajach europejskich zakłady bukmacherskie są dopuszczalne, legalne i równocześnie służą wspieraniu rozwoju sportu.” – stwierdził Jarosław Gowin.

CifUM4JWsAAs-Hh

„Chcemy oddzielić, wydzielić z ustawy hazardowej zakłady bukmacherskie i gry karciane takie jak poker. Chcemy zmienić zasady opodatkowania – to już nie ma być 12% od obrotu. Ma to być podatek 20%, ale od dochodów brutto i równocześnie chcemy, żeby te zwielokrotnione środki, które będą wpływały z podatku do budżetu, żeby z nich 10% przeznaczyć na ważne cele społeczne. 7% na wspieranie sportu młodzieżowego, a 3% na walkę z uzależnieniami od hazardu. Chcemy, żeby w Polsce w tej sferze zapanowała normalność i zdrowy rozsądek. Chcemy odejść od rozwiązań, które powodują, że 95% zakładów bukmacherskich jest w szarej strefie. Na skutek tego polski budżet traci rocznie kilkaset milionów złotych.” – tłumaczył Gowin.

zakladywzajemne

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki ocenił, że dzięki temu „polski sport ma szansę uzyskania środków, które przyczynią się do jego promocji”. – Ta koncepcja, by część tych środków przeznaczyć na potrzeby Polskiego Komitetu Olimpijskiego, na rzecz sportu dzieci i młodzieży, jest dla nas niezwykle ważna – dodał.

Jak podkreślił prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, PZPN już od dawna wysyłał listy i petycje, prosząc o zajęcie się tą sprawą. – Nie ma czego się absolutnie wstydzić. Jest to bardzo poważny rynek, który może doprowadzić do tego, że do kasy państwa wpłyną uczciwe, normalne pieniądze, a z tych pieniędzy będzie mógł korzystać także polski sport – podsumował.

Prezentowany projekt ustawy nie jest inicjatywą rządową, a jedynie propozycją posłów Polski Razem. Jarosław Gowin wyraził nadzieję, że projekt uzyska szerokie poparcie zarówno w klubie PiS, jak i w całym parlamencie. Według informacji dziennikarzy TVP Info nowa ustawa może zostać przyjęta do końca tego roku, zdaniem Polsat News realnym terminem jest początek 2017 roku.

Źródło: 300polityka/TVP Info/Twitter/Polska Razem/PAP

About Author

1 thoughts on “Propozycja zmian ustawy hazardowej autorstwa Polski Razem

  1. Polska powinna pójść w ślady Danii.Szara strefa jest u nas ogromna i żeby to zmienić trzeba zachęcić potencjalnego klienta.Przecież większość zagra legalnie za 1,00 a nie za 0,88 płacąc podatek od wygranej a nie od gier ,niemartwiąc się że będzie ścigał go urząd celny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *