Polska z najwyższym podatkiem dla firm bukmacherskich w UE

System podatków w zakresie internetowych gier hazardowych w Rzeczpospolitej Polskiej, sprawia, że oficjalny rynek gier jest nieatrakcyjny dla zagranicznych podmiotów. Zarejestrowane firmy bukmacherskie obowiązuje restrykcyjna stawka na poziomie 12% od obrotu, co klasyfikuje Polskę w ścisłej czołówce krajów Unii Europejskiej o najbardziej niekorzystnych uregulowaniach dla branży. Według najnowszych informacji projekt nowelizacji ustawy hazardowej autorstwa Ministerstwa Finansów nie przewiduje żadnych zmian w tym obszarze.

Opodatkowanie gier hazardowych online może być istotnym źródłem dochodu dla budżetu państwa, jeśli zostało zorganizowane w odpowiedni sposób. W branży zakładów bukmacherskich ma terenie Unii Europejskiej obowiązują dwa sposoby opodatkowania. Pierwszym jest konstrukcja obowiązującego m.in. w Polsce podatku obrotowego, drugim podatek od przychodów brutto z gier (tzw. GGR, ang. Gross Gambling Revenue – suma wpłaconych przez uczestników gier środków pomniejszona o wypłaty wygranych). Jest on postulowany przez środowisko branży z uwagi na lepsze dostosowanie do specyfiki prowadzonej działalności. Ten rodzaj opodatkowania jest zgodny z obowiązującymi trendami w Unii Europejskiej. Spośród 26 porównywanych krajów aż 18 stosuje tzw. GGR w obszarze uregulowań dotyczących zakładów bukmacherskich, którego wysokość wynosi przeważnie od ok. 10% do 25%.

„(…) istotne jest to w jaki sposób ten podatek będzie naliczany- czy podstawą opodatkowania będzie suma wpłaconych składek jak ma to miejsce obecnie w Polsce, czy podatek będzie obliczany na podstawie GGR, czyli sumie wpłaconych przez uczestników gier środków pomniejszonych o wypłaty wygranych. Przykłady innych krajów Unii Europejskiej takich jak Dania, Wielka Brytania czy Włochy jednoznacznie wskazują opodatkowanie na bazie GGR jako optymalne. W Danii podatek ten wynosi 20%, w Wielkiej Brytanii 15%, natomiast we Włoszech, od 1 stycznia 2016 roku, obowiązuje 22% podatek na zakłady wzajemne. Uważamy, ze model duński, który zakłada podatek od GGR oraz dostęp do szerokiego katalogu dozwolonych produktów jest dla Polski optymalny.” – mówiła w wywiadzie dla naszej redakcji Joanna Dzios, rzeczniczka prasowa European Gaming & Betting Association.

Rzeczywiście porównanie Polski z innymi krajami Unii Europejskiej wypada bardzo niekorzystnie. Jedynym państwem posiadającym podatek obrotowy na podobnym poziomie jest Portugalia, w której stawka waha się między 8% a 16%. Trzecia w tym rankingu Francja ustaliła podatek od zakładów sportowych na poziomie 9,3% (składowymi podatku są m.in. opłata wspierająca rodzimy sport, czy ubezpieczenie społeczne). Firmy bukmacherskie płacą podatek od obrotu również w Niemczech (5%), Włoszech (2-5% w zależności od konstrukcji zakładów), Austrii (2%), Irlandii (1%) i na Malcie (0,5%).

Poniżej przedstawiamy wykresy porównujące uregulowania w poszczególnych krajach. W przypadku kilku stawek podatkowych na potrzeby wykresu wartość została uśredniona (Chorwacja, Portugalia, Rumunia, Włochy), gdyż jej wysokość zależy m.in. od rocznych przychodów firmy.

Wysokości podatków firm bukmacherskich w Unii Europejskiej (podatek od obrotu)

tax1

Wysokości podatków firm bukmacherskich w Unii Europejskiej (GGR – podatek od przychodów brutto z gier)

tax2

Jak widać ogólne trendy europejskie są skrajnie przeciwstawne do polskich uregulowań. Efekt? Tylko 5 podmiotów zarejestrowanych na rynku polskim (choć w maju kolejne dwa otrzymały licencje na oferowanie zakładów online)…

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *