Polska, rynek zakładów sportowych warty półtora miliarda dolarów

Polska, z 37 milionami mieszkańców, wśród których panuje ogromna pasja do zakładów sportowych, a piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów, cieszy się dużym zainteresowaniem. Wskazują na to statystyki branżowe opublikowane przez Ministerstwo Finansów. Aby jednak w pełni pokazać potencjał polskiego rynku zakładów sportowych musimy najpierw przejrzeć kilka liczb.

W 2019 r. regulowany rynek zakładów wzajemnych w Polsce wygenerował łączny obrót w wysokości 1,50 mld euro. Stanowi to 29% roczny wzrost łącznych obrotów w porównaniu z poprzednim rokiem, co wskazuje na silny wzrost rynku.

Aby jeszcze bardziej podkreślić potencjał rynku, należy wspomnieć, że szara strefa stanowiła 60% polskiego rynku, jak oceniają specjaliści prawni. Gdyby cały ten obrót został opodatkowany, polski rząd zarobiłby dodatkowo 1,1 mld zł podatków. Spowodowałoby to, że polski rynek zakładów sportowych osiągnąłby ponad 3,5 mld euro łącznych obrotów.

Niedawne badanie opublikowane przez International Journal of Environmental Research and Public Health wykazało, że 4,1% z 2000 Polaków, którzy wzięli udział w ankiecie, w ciągu ostatnich 12 miesięcy postawiło zakłady online, a ich ulubionym hazardem online są loterie, zakłady sportowe i e-sportowe pionów.

Nie tylko ogromny potencjał gamingowy wyróżnia Polskę na tle Europy Wschodniej, ale także bardzo zaawansowana infrastruktura i stabilne wskaźniki cyfrowego wzrostu. .

Rozwijając dalej ten sposób, w 2020 r. łączność mobilna wyniosła 51,84 mln połączeń, co przełożyło się na penetrację na poziomie 137%. To samo dotyczy korzystania z Internetu. W 2020 r. było 30,63 mln internautów, co wskazuje na penetrację Internetu na poziomie 81%, czyli więcej niż mediana zarejestrowana dla Regionu Europy Wschodniej. Ta silna łączność miała również wpływ na użytkowników mediów społecznościowych, która wzrosła o 1,4 mln (+7,8%) w 2019 r. i w 2020 r. wyniosła 19,00 mln, przy czym Facebook wraz z usługami Messenger są najpopularniejszymi platformami w Polsce .

Polacy spędzają średnio 6 godzin i 26 minut dziennie na korzystaniu z internetu, czyli więcej niż w niektórych krajach Europy Zachodniej, takich jak Włochy i Francja, gdzie ludzie spędzają odpowiednio 6 godzin i 5 godzin 8 minut.

Wszystko to otwiera mnóstwo możliwości dla jednej już popularnej na całym świecie branży, e-sportu. Jeśli wziąć pod uwagę, że 8,8% polskich internautów obejrzało według statystyk turniej e-sportowy w 2020 roku, można śmiało powiedzieć, że e-sport jest popularnym wertykałem i ma w Polsce sporą rzeszę fanów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku w Polsce? Sprawdź raport branżowy BtoBet „Poland Betting Focus”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.