Piotr Malik: Ustawa hazardowa przeciw szarej strefie

U nas stawka podatkowa jeśli chodzi o hazard online wynosi 12 proc. To jedna z większych w Unii Europejskiej – mówi Piotr Malik z firmy Roland Berger w #RZECZoBIZNESIE dla Rzeczpospolitej.

Dzisiaj podczas posiedzenia Sejmu omawiany będzie projekt nowelizacji ustawy hazardowej przygotowanej przez resort finansów. Jego głównym celem jest ograniczenie szarej strefy w środowisku gier hazardowych. Jakie rozwiązania zastosuje w tym celu rząd i czy będą one skuteczne?

Jak zapowiedział ostatnio minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, będziemy wzorować się przede wszystkim na przykładzie Duńczyków.

– Duńskie rozwiązania dążą do tego, żeby rynek hazardu uczynić jak najbardziej atrakcyjnym dla wszystkich – podkreśla Piotr Malik.

– Z punktu widzenia graczy, to oznacza szeroki portfel gier dostępnych online, jak i sposób opodatkowania, który ich bezpośrednio nie dotyka. Jeśli chodzi o operatorów, jest to otwarty system licencjonowania, który nakłada na niego minimalne niezbędne wymogi, by mógł operować na rynku. Korzyści dla państwa z kolei są takie, że wpływy podatkowe są wysokie – tłumaczy.

W Danii szara strefa w branży hazardowej wynosi zaledwie 10 proc. W Polsce jest to ok. 30 proc., a w przypadku hazardu online – nawet 90 proc. rynku.

Jakie stawki podatkowe obowiązują obecnie na polskim rynku hazardowym? – U nas stawka jeśli chodzi o hazard online wynosi 12 proc. To jedna z większych w Unii Europejskiej – podkreśla Malik.

– Teraz ustawodawca dodatkowo proponuje, aby do tej stawki dołożyć blokowanie stron internetowych operatorów nielicencjonowanych zagranicznych – dodaje i zaznacza, że takie blokowanie jest nieskuteczne, co pokazuje przykład Francji i Włoch.

– Przykłady tych krajów pokazują, że wzrost części rynku, który jest lokalnie regulowany, po wprowadzeniu takiego blokowania, był niewielki, wynosił zaledwie kilkanaście punktów procentowych – mówi.

Dane przytoczone przez Piotra Malika pochodzą z raportu „Regulacje w zakresie rynku zakładów wzajemnych online w Polsce” przygotowanego przez firmę Roland Berger dla Remote Gambling Association.

Źródło: rp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.