Optymistyczne prognozy dla esportu

esport

Według opublikowanego przez H2 Gambling Capital oraz iGamingBusiness raportu prognozującego rozwój znaczenia esportu dla branży bukmacherskiej GGR w roku 2020 wzrośnie aż o 39% względem roku 2019 (do 343 milionów dolarów), przez co jest to jeden z nielicznych obszarów zakładów sportowych, na który pandemia COVID-19 nie powinna mieć większego wpływu.

Interesujące są już pierwsze przedstawione dane dotyczące okresu od połowy marca, kiedy to znaczna grupa lig sportowych zawiesiła swoje rozgrywki. W dniach 16-31 marca roczny przyrost GGR w zakresie zakładów sporotwych na esport wyniósł 60% (dla porównania w przypadku pozostałych zakładów zanotowano spadek aż o 70%). W pierwszych dziesięciu dniach kwietnia ten wzrost wyniósł już 100% (pozostałe zakłady aż 75% w dół). Najwyższy progres można zauważyć wśród rozgrywek dotyczących rywalizacji w elektronicznych wersjach najbardziej popularnych dyscyplin sportowych (NBA, FIFA, Formuła 1, esport Grand Prix), jednak zdaniem autorów raportu nadal 95% zakładów stanowią League of Legends, CS: GO i Dota 2.

Prognozowany jest również dynamiczny wzrost w kolejnych latach. W bieżącym roku GGR z zakładów esportowych ma wynieść 343 miliony dolarów, za rok już ponad 100 milionów dolarów więcej ($473m). Utrzymująca się dynamika wzrostu o około 120-150 milionów według szacunków w 2024 roku może doprowadzić aż do kwoty 862 milionów dolarów GGR z esportu. Jednocześnie prognozowany jest wzrost udziału esportu w całkowitym GGR z bettingu. W ubiegłym roku było to 1,6%, na chwilę obecną w 2020 roku prognozowana jest wartość 2,1%, by w 2024 roku osiągnąć 3,2%.

Tren wzrostowy zauważany jest również przez firmy bukmacherskie działające na rynku polskim, które mimo zdecydowanego spadku obrotów nie wycofują się z wspierania projektów esportowych a nawet dodatkowo angażują się w ten obszar zwiększając jeszcze swoją obecność, o czym może świadczyć m.in. poinformowanie przez STS o fakcie sponsorowania Esport Tour PRO – internetowego turnieju CS:GO dedykowanego czołowym polskim drużynom.

Więcej informacji z raportu H2 Gambling Capital w wersji graficznej można zobaczyć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.