O ustawie hazardowej w TOK FM

W niedzielnej audycji „Przy niedzielo o sporcie” w radiu TOK FM Przemysław Iwańczyk gościł specjalizującego się w tematyce hazardowej Tomasza Manickiego z kancelarii Linklaters oraz Tomasza Zielińskiego, dziennikarza Gazety Wyborczej i Sport.pl, autora głośnego artykułu na temat nowelizacji ustawy.

Podczas rozmowy Tomasz Zieliński potwierdził informacje, które podał w czwartkowym artykule. Nowelizacja ustawy zakłada zatem zmianę podatku od obrotu na podatek od zysku (jego wysokość cały czas jest przedmiotem dyskusji, w środowisku mówiło się o 30% GGR, jednak ostatecznie wartość podatku ma oscylować w granicach 20-25%). Oprócz tego podmioty starające się o licencję będą zobligowane do zapłaty 0,5 mln złotych. Obecne kompetencje Izby Celnej przejmie Izba Skarbowa. Bez zmian prawdopodobnie pozostanie kwestia reklamy. Dalej będzie można jedynie informować o sponsoringu. Zapis ten nie podoba się jednak przedstawicielom branży oraz środowiskom mediowym, co może oznaczać potencjalną liberalizację również tej części ustawy. Według założeń projektu strony operatorów, którzy będą działać bez licencji mogą być blokowane. Prognozuje się, że projekt może trafić do Sejmu już w marcu/kwietniu.

Zadowolenie z prac nad ustawą wyraził także Tomasz Manicki z kancelarii Linklaters. Adwokat zwrócił uwagę, że obecnie 90% rynku zakładów bukmacherskich to tzw. podmioty offshore. Według Manickiego przeprowadzone analizy wskazują, że w polskim prawie nie ma żadnych instrumentów prawnych uniemożliwiających zastosowanie procedury blokowania stron nielegalnych operatorów, w związku z czym wyraził zdziwienie, że państwo nie korzysta z tego typu możliwości. Manicki stwierdził również, że jego zdaniem realnym terminem wprowadzenia ustawy w życie jest okres około 6 miesięcy, choćby z uwagi na konieczność notyfikacji ustawy Komisji Europejskiej.

Całość audycji do wysłuchania tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.