Nowe podatki dla bukmacherów w Kenii

Na początku mijającego tygodnia kenijski rząd zatwierdził nową ustawę dotyczącą rynku gier hazardowych, która będzie wymagać od firm bukmacherskich opłaty 7,5% przychodów netto. Pozostali operatorzy gier hazardowych zostali obciążeni stawką 12%. Firmy oferujące loterie będą zobowiązane do zapłacenia 5% od obrotu.

Zmiany podatkowe były pierwotnie częścią nowej ustawy o zakładów, grach i loteriach, która przeszła do ​​drugiego czytania w Parlamencie w zeszłym tygodniu. Jednak na wniosek Skarbu Państwa przepisy podatkowe obejmujące tą branżę zostały przeniesione do ustawy o finansach. Nowe przepisy, które nałożą jeszcze surowsze regulacje dotyczące sektora hazardu są podobno w fazie opracowywania.

Kenia jest jednym z bardziej liberalnych rynków gier hazardowych w Afryce, czego dowodem było uruchomienie pierwszej dedykowanej dla Kenijczyków strony z zakładami online w 2011 roku. Obecnie istnieje kilkanaście cyfrowych platform zaspokajających potrzeby hazardowe Kenijczyków.

Niektórzy operatorzy z Kenii zaczęli nawet ekspansję międzynarodową. Firma SportPesa pozyskała tego lata przez dwa partnerstwa w angielskiej Premier League, w tym transakcję, w ramach której znalazła się na koszulkach Hull City FC.

Zakłady bukmacherskie są niezwykle popularne w Kenii. Szacuje się, że 5 milionów Kenijczyków – 12,5% z 40 mln użytkowników mobilnych i 11% całkowitej populacji – zaangażowało się w zakłady w internecie.

Źródło: CalvinAyre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.