Nielegalni gracze pod lupą – niektórzy unikną kary

Kiedy hazard online jest legalny, a kiedy gramy niezgodnie z prawem? Teoretycznie, czyli zgodnie z przepisami polskiego prawa hazardowego, gry hazardowe, w tym zakłady wzajemne, są legalne tylko wówczas, jeżeli są urządzane na podstawie zezwolenia udzielonego przez ministra finansów  – mówi Tomasz Manicki, adwokat z Linklaters C. Wiśniewski i Wspólnicy sp. k.

W praktyce mamy na rynku polskim aktualnie kilka takich podmiotów, które oferują zakłady wzajemne w sieci na podstawie zezwolenia udzielonego przez ministra finansów i kilkadziesiąt podmiotów, które oferują w tej samej sieci z dokładnie tym samym produktem, tyle że czynią to bez zezwolenia.

Państwo powinno ścigać zarówno organizatorów, jak i graczy nielegalnych zakładów, ponieważ zgodnie z polskim prawem jest to przestępstwo skarbowe. Gracze, którzy uczestniczą w nielegalnych zakładach, od czasu do czasu napotykają na aparat represji w postaci izby celnej, który jest właściwy do ścigania i ponieważ ich czyn stanowi przestępstwo lub wykroczenia skarbowe, mogą zostać skazani na karę grzywny. Jednak odwołując się do teorii polskiego prawa skarbowego, istnieje przesłanka zwalniająca z odpowiedzialności karnej, pozwalająca na unikniecie karalności, jaką jest wykazanie, że działało się w usprawiedliwionej nieświadomości karalności danego czynu.

Za nielegalny hazard stosownie do właściwości sprawcy można być narażonym na karę grzywny w wysokości od kilku do kilkuset tysięcy złotych i przepadek całej wygranej.

W naszej przestrzeni medialnej nie jest głośno dyskutowany nielegalny charakter tej działalności. Przeciętny odbiorca może nie mieć pojęcia, jakie są uwarunkowania prawne przede wszystkim dlatego, że nie napotyka na bariery, kiedy usiłuje zawrzeć taki zakład – mówi Tomasz Manicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.