Komunikat Ekstraklasy po decyzjach UEFA

W dniu 17 marca 2020 odbyła się wideokonferencja z udziałem UEFA, ECA, European Leagues and FIFPro Europe.

W imieniu polskich klubów wzięli w niej udział prezes Legii Warszawa, Dariusz Mioduski (jako członek zarządu ECA) oraz prezes Ekstraklasy S.A., Marcin Animucki (członek zarządu European Leagues). Podczas wideokonferencji UEFA przedstawiła założenia dotyczące rozgrywek ligowych, pucharowych i reprezentacyjnych w najbliższym okresie.

Rozgrywki z udziałem reprezentacji narodowych:

  • Turniej EURO 2020 został przeniesiony na rok 2021 (11 czerwca – 11 lipca 2021).
  • Zaplanowane na marzec br. mecze towarzyskie oraz baraże do turnieju EURO zostaną przełożone na czerwiec 2020.
  • Zaplanowane na czerwiec 2021 roku mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2022 zostaną rozegrane w innym terminie.
  • Finały Ligi Narodów / turniej EURO U21 / EURO kobiet, które miały odbyć się w czerwcu i lipcu 2021 roku, zostaną rozegrane w innym terminie.
  • Kluby będą zobligowane do zwolnienia swoich zawodników na wszystkie mecze reprezentacji narodowych, które zostaną rozegrane w nowych terminach.

Rozgrywki klubowe:

  • Jeśli sytuacja pozwoli, zostaną podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały ukończone do 30 czerwca 2020 roku.
  • Nie będzie ekskluzywności terminów dla poszczególnych rozgrywek: ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a mecze w europejskich pucharach w trakcie weekendów.
  • Terminy rund eliminacyjnych do europejskiej pucharów w sezonie 2020/21 zostaną ustalone w zależności od zakończeniu poszczególnych lig krajowych.
  • Dalsze prace i uzgodnienia terminów mają być prowadzane przez UEFA w ramach grup roboczych. Na bazie tych rozwiązań, mających wpływ na dwa kolejne sezony, Ekstraklasa wraz z PZPN i klubami będzie wypracowywać scenariusze wznowienia rozgrywek.

„Zwracaliśmy uwagę, że do rozegrania sezonu do końca, konieczne było nie tylko przesunięcie EURO, ale także rund kwalifikacyjnych w pucharach europejskich, w których nasze drużyny miały pierwotnie wystartować już w pierwszym tygodniu lipca. Teraz decyzje UEFA dają taką możliwość” – mówi prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

„Musimy jednak cały czas pamiętać, że wznowienie meczów i dokończenie sezonu będzie ostatecznie uzależnione od sytuacji w kraju oraz decyzji klubów i PZPN. Niezależnie, pracujemy z klubami nad rozwiązaniami mającymi na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii dla ligi” – dodaje prezes Animucki.

W analogiczny sposób do UEFA ma działać sztab kryzysowy, który Ekstraklasa organizuje od początku tygodnia. Zajmie się on wypracowaniem rozwiązań łagodzących negatywne skutki wyjątkowej sytuacji zawieszenia rozgrywek. Wszystkie kluby wytypowały już swoich ekspertów. Będą oni działać w tematycznych grupach roboczych obejmujących aspekty: formalno-prawne, finansowe, marketingowe i sportowe. Wspólnie z ligową spółką mają zająć się wypracowaniem propozycji wprowadzenia nadzwyczajnych regulacji dotyczących rozgrywek, realizacji umów z zawodnikami czy harmonogramu i zakresu przepisów licencyjnych.

Jaki może to mieć wpływ w odniesieniu do zakładów sportowych? Po pierwsze należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób bukmacher zinterpretuje zakłady długoterminowe, które zawarliśmy. Ponieważ epidemia koronawiirusa jest nieprzewidzianym czynnikiem, może zakłócić w znaczący sposób kontynuacje rozgrywek, lub zmienić ich bieg. W związku z tym warto dopytać w Dziale Obsług Klienta o nasze zakłady.

Tak samo wygląda sytuacja z zakładami długoterminowymi na Euro 2020. Ponieważ zmianie uległa data rozgrywania turnieju, przeniesiona o dwanaście miesięcy, warto zastanowić się czy nasze zakłady będą tyle samo warte co składane przed pandemią i całym tym zamieszaniem z wirusem związanym.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *