Kolejne zmiany prawne w Rumunii
Wczoraj rumuński rząd przyjął kolejną ustawę dotyczącą aspektów hazardu online wyjaśniając jak zapisy ustawy o grach hazardowych powinny być stosowane w odniesieniu do podmiotów świadczących usługi w tym obszarze.
Rząd przyjął szereg środków operacyjnych i technicznych, przede wszystkim dotyczących ochrony konsumentów, bezpieczeństwa publicznego i przestrzegania przepisów podatkowych, które operatorzy i dostawcy będą musiały spełniać w celu zdobycia i utrzymania licencji od Krajowego Biura ds. Hazardu (ONJN).
Od drugiej połowy ubiegłego roku, w efekcie ustawy z lutego 2015 roku, firmy hazardowe działały w Rumunii na podstawie prawa tymczasowego. Według strony internetowej ONJN, tymczasowy status prawny nadano w sumie 19 firmom. Po przyjęciu nowych przepisów, pełnoprawne licencje zostaną udostępnione posiadaczom tymczasowych praw. Wśród nich znajdują się m.in. Betfair, 888, PokerStars i Unibet.
Ustawodawstwo wskazuje również, że wnioskodawcy mogą znajdować się w dowolnym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub być częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego, chociaż takie firmy muszą również wyznaczyć upoważnionego przedstawiciela w Rumunii.
Jak wcześniej określono, operatorzy będą podlegać 16% podatkowi od przychodów z gier brutto, z minimalnym podatkowym wkładem € 100.000 w ciągu pierwszych 12 miesięcy działalności.
Przypomnijmy, że aby ubiegać się o licencję operator musiał najpierw zapłacić 20% od przychodów wygenerowanych na terenie Rumunii od 2009 roku. Choć niektórzy operatorzy nadal działają w kraju bez zezwolenia, to takie firmy jak Bet365, Betfair, Sportingbet oraz bwin dokonały określonej płatności na rzecz władz państwowych w zakresie prowadzonej działalności.
Jednak pomimo zapłaty zaległego podatku w wysokości około £20m, bet365 stracił tymczasową licencję. Na początku tego roku w Bukareszcie Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję regulatora.
Kwestia modelu rumuńskiego jest dość często przywoływana w polskim środowisku firm bukmacherskich jako jedna z propozycji uregulowania krajowego ustawodawstwa w najbliższych miesiącach.