Kane Hester z Elgin City zaprzecza oskarżeniom o spisek bukmacherski

Kane Hester, napastnik szkockiego klubu piłkarskiego Elgin City, zaprzeczył udziałowi w spisku bukmacherskim mającym na celu oszukanie bet365 na sumę 13,583 £.

Piłkarz miał rzekomo brać udział w zmowie z trzema mężczyznami z Montrose, według której zgodził się nadepnąć na gracza Hibernian FC, aby zostać ukaranym przez sędziego Williego Colluma w meczu na Borough Briggs, macierzystym stadionie Elgin City.

Po faulu na boisku podczas meczu Scottish Betfred League Cup 26 lipca 2019, Hester otrzymał żółtą kartkę, a jego domniemani współspiskowcy – Findlay Soutar, Calvin Parrot i Brodie Myers – zebrali 17.333,32 £ w płatności od bet365, wygrywając tym samym 13.583,32 £.

Wszyscy czterej mężczyźni zostali oskarżeni o spisek tydzień po spotkaniu, w którym ustalili aby Hester „celowo popełnił faul w trakcie meczu i otrzymał karę od sędziego”.

Domniemani wspólnicy napastnika są oskarżani o postawienie pięciu oddzielnych zakładów na Hester, które miały zostać zaksięgowane podczas meczu, ale zaprzeczają zarzutom, że planowali wygrać pieniądze „poprzez obstawianie zakładów, że Kane Hester otrzyma rezerwację przez sędziego podczas meczu”.

Czterej mężczyźni, którzy mają stawić się w sądzie szeryfa w Dundee, zaprzeczają wszystkim zarzutom.

Oskarżenia przeciwko napastnikowi Elgin City pojawiają się wtedy, gdy uczciwość w grze jest coraz bardziej w centrum uwagi międzynarodowych władz sportowych, a Międzynarodowe Stowarzyszenie Integralności Zakładów (IBIA) ujawniło w tym roku, że piłka nożna odnotowała 25% wzrost podejrzanych zakładów w latach 2019-2020.

W odpowiedzi na rosnące zagrożenie dla integralności piłki nożnej przez zorganizowaną przestępczość i korupcję w zakładach bukmacherskich, FIFA uruchomiła w zeszłym miesiącu Globalny Program Uczciwości we współpracy z Biurem Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).

Przemawiając w czasie premiery, prezes FIFA Gianni Infatino powiedział: „Ustawianie meczów to bardzo realna kwestia, która zagraża integralności i wiarygodności piłki nożnej w wielu krajach na całym świecie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *