Jak zmniejszyć „szarą strefę”?

Wprowadzenie powszechnego na świecie podatku od sprzedaży brutto (tzw. GGR) zamiast obecnego opodatkowania od przychodów może zmniejszyć „szarą strefę” gier hazardowych w Polsce – tak goście audycji „Radio Szczecin na Wieczór” komentują rozwiązanie „szarej strefy” gier w zakłady bukmacherskie.

„Może opodatkować i zapewnić dodatkowe wpływy w ramach nowego podatku tu w tym wypadku GGR, który objąłby branżę szeroko definiowaną hazardową i to jest dodatkowe nawet do czterech miliardów złotych wpływów rocznie. Albo zostajemy przy tej stawce, tracimy konkurencyjność, nasze opodatkowanie do większości państw dziś tej branży jest 2,5-krotnie wyższe”

– mówił prof. dr hab. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.

„Nie możemy zamykać rynku gier hazardowych próbą siłową, a rozwiązaniami prawnymi. Uregulowanie poprzez zmianę stawki i bazy podatkowej, co spowoduje ochronę graczy, którzy dziś są w „szarej strefie” i jednocześnie zwiększenie dochodów budżetowych.”

– dodaje Adam Lamentowicz, prezes Polskiej Izby Branży i Bukmacherskiej.

Ministerstwo Finansów podaje, że „szara strefa” spadła w tym biznesie poniżej 10 procent. Natomiast przedstawiciele branży twierdzą, że nielegalna działalność dotyczy niemal połowy rynku.

Źródło: radioszczecin.pl

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *