Jak uzyskać licencję legalnego bukmachera?

Firma bukmacherska, która chce w legalny sposób oferować polskim graczom zakłady wzajemne, musi uzyskać licencję ministerstwa finansów na ich organizowanie w lokalach naziemnych i/lub drogą internetową. Aby ją otrzymać, operator musi spełnić szereg wymagań. Jakich konkretnie?

Uporządkowanie funkcjonowania branży hazardowej w naszym kraju przyniosła znowelizowana ustawa hazardowa z 1 kwietnia 2017 r. Miała ona na celu m.in. uregulowanie ram prawnych dla firm w tego sektora, zwiększenie wpływów budżetowych z tytułu podatku od gier i zakładów, dostosowanie prawa do wymagań Unii Europejskiej, a także ochronę graczy przed niekorzystnymi skutkami hazardu.

To regulacja, oczekiwana przez wiele osób, które widziały nieprawidłowości na rynku gier hazardowych, szczególnie rozrastającą się szarą strefę w obszarze automatów do gier. Naszym założeniem było udzielenie ochrony osobom, które są zainteresowane takimi usługami, w zgodzie z przepisami unijnymi, ale również ograniczenie szarej strefy w tym segmencie

– mówił w połowie marca 2017 r. ówczesny wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Legalny bukmacher – co to znaczy?

Znowelizowana ustawa hazardowa zawiera zapisy dotyczące właściwie wszystkich odmian hazardu – począwszy od kasyn, przez automaty do gier (tzw. jednorękich bandytów) aż po organizowanie turniejów pokera. Największe zmiany dotknęły jednak firm bukmacherskich. Od 1 kwietnia 2017 r. w Polsce mogą legalnie działać jedynie ci operatorzy, którzy uzyskają licencję ministerstwa finansów na organizowanie zakładów w lokalach naziemnych i/lub drogą internetową. Bukmacherzy bez licencji, pod groźbą bardzo wysokich kar finansowych, zostali zmuszeni do wycofania się z naszego kraju.

Początkowo lista legalnych bukmacherów była dość krótka, co oznaczało m.in. niewielki wybór dla graczy. Z czasem jednak uległo to zmianom. Od połowy 2018 r. ministerstwo zaczęło przyznawać operatorom spełniającym wymogi kolejne licencje, dzięki czemu w Polsce pojawili się nowi bukmacherzy, którzy zbudowali już sobie rozpoznawalną markę oraz grono lojalnych graczy. Przykładem takiej firmy jest chociażby Betfan Zakłady Bukmacherskie (zezwolenie MF z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018), który w ostatnich miesiącach zasłynął kampanią marketingową z udziałem Mariusza Pudzianowskiego.

Jak bukmacher może uzyskać licencję MF?

Aby otrzymać licencję ministerstwa finansów, legalny bukmacher musi spełnić szereg warunków. Kluczowe jest posiadanie siedziby w Polsce oraz prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej. Operator musi być także zarejestrowanym w Polsce podatnikiem, czyli odprowadzać 12% podatku obrotowego.

Wymagań wobec firm chcących oferować rodzimym graczom zakłady wzajemne jest jednak więcej. Bukmacher musi prowadzić po polsku stronę internetową, weryfikować wiek i tożsamość graczy (tak, aby z jego usług korzystały tylko osoby pełnoletnie), zapewniać bezpieczeństwo danych osobowych graczy oraz dokonywanych przez nich płatności, a także utrzymywać wypłacalność. Bukmacher musi mieć też opracowany regulamin, na podstawie którego organizuje zakłady.

Licencja wydawana jest na czas określony, najczęściej na 5 lat, a bukmacher może starać się jej o przedłużenie. Biorąc pod uwagę fakt, że polski rynek wciąż jest dla operatorów bardzo atrakcyjny, w najbliższym czasie można spodziewać się pojawiania kolejnych marek, zarówno tych znanych z innych krajów, jak i polskich. Dla graczy to oczywiście dobra wiadomość – każdy kolejny legalny bukmacher to większy wybór zakładów i coraz to nowe promocje, które mają zachęcić do skorzystania z oferty.

Zakłady bukmacherskie mogą uzależniać. Zauważyłeś objawy uzależnienia, skontaktuj się ze specjalistą leczenia uzależnień. Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi.

Źródło: biznesinfo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.