Gdzie grać, czyli krajobraz po 1 kwietnia…

Wprowadzona 1 kwietnia nowelizacja ustawy o grach hazardowych wywołała ogromną rewolucję na rynku gier hazardowych online. Ponad 30 firm bukmacherskich zdecydowała się zamknąć usługi dla polskich użytkowników, a wśród nich znalazły się m.in. takie marki jak Bet365, Betsson, Betsafe, czy Pinnacle. Z usług jakich podmiotów może w tej chwili skorzystać polski gracz i jakie są prognozy na zmiany na rynku?

Bieżąca sytuacja jest niemal wymarzona dla podmiotów, które działają za licencji wydanej przez polskie Ministerstwo Finansów. Takich firm w Polsce jest obecnie osiem:

1) FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565;

2) Milenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu – zezwolenie z dnia 16 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/17- 7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599;

3) Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach – zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12;

4) TOTOLOTEK S.A. z siedzibą w Warszawie – zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 r. nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485;

5) E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie – zezwolenie z dnia 28 listopada 2014 r. nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17;

6) Casino Games Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (czyli marka Forbet) – zezwolenie z dnia 4 maja 2016 r. nr PS4.6831.10.2016;

7) LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach – zezwolenie z dnia 13 maja 2016 r. nr PS4.6831.9.2016.EQK.

8) Traf – Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. (0000358998) ul. Kijowska 1, 03 – 738 Warszawa (jedynie punkty stacjonarne – specjalizacja wyścigi konne)

Według informacji, które Ministerstwo Finansów przekazało naszemu portalowi 31 marca obecnie o licencję na oferowanie zakładów online ubiega się jeden podmiot, w przypadku punktów naziemnych są to cztery firmy. Czekamy na informację z resortu dotyczącą bardziej aktualnych danych. Jeżeli tylko ją otrzymamy natychmiast powiadomimy naszych czytelników.

Kto może starać się o licencję?

Choć o oficjalne potwierdzenia od firm bukmacherskich niezwykle trudno to możemy wstępnie wytypować podmioty, które znajdują się obecnie w procesie licencyjnym:

Bwin – Firma oficjalnie zajęła stanowisko, w którym potwierdziła, że rozpoczęła procedurę starania się o oferowanie zakładów bukmacherskich w Polsce. Fakt ten mogą potwierdzać również aktywne ruchy firmy na rynku pracowników branży i chęć budowy silnego teamu, który zajmie się obsługą rynku polskiego.

superbet_punkt
Punkt stacjonarny bukmachera Superbet od środka

Superbet – O tym fakcie poinformowaliśmy już pod koniec marca. Firma złożyła już wniosek o licencję na oferowanie zakładów bukmacherskich w punktach naziemnych, planuje również wejść na polski rynek z ofertą online.

William Hill – Nie jest tajemnicą, że firma bacznie obserwuje rynek polski (szczególnie pod kątem punktów stacjonarnych) od wielu lat. W ostatnich tygodniach pojawiło się coraz więcej informacji z wiarygodnych źródeł, wskazujących na to, że brytyjski gigant może w końcu wykonać ruch oczekiwany przez branżę już od dłuższego czasu. Czy w tych pogłoskach jest ziarno prawdy? Poczekamy, zobaczymy…

PZBuk – Marka Co-Gaming Limited (właściciela bukmachera ComeOn), o której głośno było szczególnie pod koniec minionego miesiąca. Jak na razie nie pojawiły się żadne nowe informacje dotyczące Polskich Zakładów Bukmacherskich.

Którzy bukmacherzy zdecydowali się zostać na polskim rynku?

Na bieżąco informujemy o ruchach poszczególnych podmiotów w tym miejscu. Spośród największych marek bukmacherskich jedynie cztery firmy zdecydowały się nie wycofywać z polskiego rynku. Są to Unibet, Bet-at-home, Betclic oraz Expekt. Jednak dwie ostatnie marki zdecydowanie zawęziły działania reklamowe rezygnując z komunikowania w materiałach promocyjnych ambasadorstwa Zbigniewa Bońka i Mateusza Borka. Unibet i Bet-at-home na chwilę obecną twierdzą, że polska ustawa hazardowa jest sprzeczna z prawem Unii Europejskiej i nie zamierzają zamykać się na polskich graczy. Dotyczy to również intensywności działań reklamowych, szczególnie w przypadku marki Unibet. Oprócz tego na polskim rynku postanowiły zostać m.in. Dafabet, Bettilt, Marathonbet, 1xbet, czy Sekabet. Wybór dla gracza znacznie się jednak zmniejszył.

Trudno jednak stwierdzić, czy któraś z tych marek w najbliższych dniach nie zdecyduje się na zamknięcie oferty dla Polaków. Dopływają do nas kolejne informacje z rynku o firmach, które podjęły decyzję o wycofaniu usług dla naszych graczy. Od 17 kwietnia polscy użytkownicy nie będą obsługiwani przez bukmachera BetOlimp, w ostatnich dniach o podobnym fakcie poinformował VulkanBet. Do 1 lipca prawdopodobnie dotrą do nas informacje o kolejnych podmiotach, które zdecydują się na analogiczne zachowanie a graczom zostanie jedynie gra u firm zarejestrowanych na rynku polskim (lub kombinowanie, ale o tym nie będziemy pisać :)). Uzyskanie licencji wydanej przez Ministerstwo Finansów trwa około 6 miesięcy, więc nie spodziewajmy się znacznego poszerzenia listy tzw. „legalnych bukmacherów” w najbliższym czasie. Jeżeli ktoś z Was jest zainteresowany poziomem skomplikowania tej procedury to zapraszamy tutaj.

728x90 100% az do 100PLN

 

About Author

1 thought on “Gdzie grać, czyli krajobraz po 1 kwietnia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *